Nowy numer 13/2024 Archiwum

Maryjna pobożność w czasach Ojców Kościoła

Od samego początku chrześcijan interesowała postać Maryi i to, o czym nie wspominają żadne ewangelie.

O wierze w bliskość Maryi i jej skutecznym orędownictwem można się przekonać z innej lakonicznej wzmianki, jaką znajdziemy u historyka Sozomena. Autor ten przedstawiając  działalność biskupa Grzegorza z Nazjanzu w Konstantynopolu, mimochodem wspomina, że działał on przy kościele, w którym ludzie doznawali wielu łask, zwłaszcza uzdrowień. Sozomen dodaje: „Ogół wierzy, że to Boża Matka, Maryja, święta Dziewica w ten sposób się objawia”[16]. Skuteczne orędownictwo Maryi jawi się jako coś zwykłego i nie budzącego sensacji. Takie zdaje się być powszechne przekonanie.  

Historię innej Mariofanii opisuje papież Grzegorz Wielki w swoich Dialogach. Jest to popularny zbiór historii, dłuższych i krótszych, jakie miały się zdarzyć różnym pobożnym osobom. Opisywanych wydarzeń papież Grzegorz był świadkiem, albo znał je z reacji naocznych świadków. Jedne z biskupów opowiedział Grzegorzowi historię swojej siostry, imieniem Muza. Gdy była jeszcze dziewczynką którejś nocy we śnie zobaczyła Maryję wraz z grupą dziewczynek w wieku Muzy. Dziewczynki były ubrane na biało. Matka Boża zapytała Muzę, czy chciałaby dołączyć do tych dziewczynek. Muza odpowiedziała: „Chcę”. Wtedy otrzymała polecenie by się nie zachowywała dziecinnie i lekkomyślnie, żeby powstrzymywała się od śmiechu i żartów, bo w ciągu trzydziestu dni dołączy do wspomnianej grupy. Od tej pory dziewczynka stała się rzeczywiście poważna, a zdumionym rodzicom wyjaśniła skąd ta zmiana. Po dwudziestu pięciu dniach chwyciła ją gorączka, a trzydziestego dnia od tej wizji zobaczyła znów Matkę Bożą z tą samą grupa dziewczynek. Maryja zbliżyła się do Muzy i ją wezwała do siebie. Dziewczynka donośnym głosem odpowiedziała: „Oto idę, Pani” i w tym momencie zmarła[17]. Możliwość ukazania się Maryi i jej interwencja w życie osoby żyjącej na tym świecie została potraktowana w tym opowiadaniu jako coś naturalnego, nie wymagającego uzasadnienia.

« 4 5 6 7 8 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl