Nowy numer 13/2024 Archiwum

Temat Maryi na kartach historii soborów powszechnych

Najpierw zostały sprecyzowane pojęcia dotyczące Bożego macierzyństwa Maryi, Jej dziewictwa i świętości.

Temat Maryi na soborach powszechnych zasadniczo pojawiał się w związku z zagadnieniami związanymi z osobą Jezusa Chrystusa bądź Kościoła, gdyż podstawowym zadaniem Kościoła było i jest głoszenie Dobrej Nowiny o Chrystusie. Od zarania dziejów Kościoła Maryja była czczona jako Ta, która dała światu obiecanego Zbawiciela.

Oskarżanie Kościoła i wierzących o wszelkie problemy współczesnego świata nie pozwalało swobodnie rozwijać się chrześcijaństwu. Z powodu wzrostu liczebności wspólnot powszechne i systematyczne prześladowania rozpętali cesarze III i początku IV wieku. Dopiero Edykt Mediolański (313) zagwarantował wolność religijną w Cesarstwie Rzymskim. Chrześcijanie mogli bez przeszkód wyznawać wiarę i uczestniczyć w kulcie. Wtedy też intensywnie rozwijał się publiczny kult Maryi, szczególnie w miejscach związanych z Jej narodzeniem i życiem.

W świadomości Kościoła w ciągu wieków dojrzewała i rozwijała się myśl o Maryi. Najpierw zostały sprecyzowane pojęcia dotyczące Bożego macierzyństwa Maryi, Jej dziewictwa i świętości.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl