Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Krótka historia kultu Matki Bożej w diecezji tarnowskiej

W tych krajach, w których tożsamość narodowa wiązała się z Kościołem katolickim i obroną wiary, kult maryjny rozwinął się bardzo mocno.

Rzeczywiste dane na rok 2020 podają, że w Diecezji Tarnowskiej jest 180 parafii noszących wezwanie maryjne i jest to prawie 40% wszystkich parafii[11]. Maryjność to rzeczywiście charakterystyczna cecha Diecezji Tarnowskiej, która usiana jest wieloma sanktuariami, kościołami i kaplicami dedykowanymi Matce Bożej. Diecezja ta chlubi się bogatą tradycją maryjnego kultu. Na 454 parafie w diecezji jest ponad 250 kościołów i kaplic (nie licząc domowych, prywatnych, zakonnych czy przydrożnych) nosi wezwanie Matki Bożej, czczonej w różnych tajemnicach i jest to prawie 60%. Najwięcej kościołów i kaplic, bo ponad 30 jest pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, ponad 20 wezwań maryjnych to MB Nieustającej Pomocy, NMP Królowej Polski i MB Częstochowskiej, ponad 10 jest wezwań Narodzenia NMP, Niepokalanego Serca NMP, Nawiedzenia NMP, MB Bolesnej, MB Szkaplerznej i MB Fatimskiej. Kilka kościołów czy kaplic nosi wezwanie Imienia Maryi, MB Różańcowej, MB Pocieszenia, MB Wspomożycielki Wiernych, MB Anielskiej, Niepokalanego Poczęcia NMP, NMP Królowej, MB Śnieżnej, Macierzyństwa NMP, Opieki NMP, MB Łaskawej, MB Niepokalanej i MB Dobrej Rady oraz wiele innych pojedynczych, wśród których warto wymienić wezwania: MB Pięknej Miłości, MB Przedziwnej, NMP z Lourdes, NMP z Guadalupe, MB pompejańskiej, MB Ostrobramskiej, NMP Królowej Świata czy MB Królowej Beskidów[12].

Ta wielość ukazuje miejsce Maryi w teologii, liturgii, w życiu Kościoła i w życiu religijnym i społecznym wiernych. Świadczy także o historycznym rozwoju kultu, uroczystości, świąt, wspomnień i nabożeństw do Matki Boskiej. Te najczęstsze wezwania uwidaczniają specyfikę polskiej maryjności – przywiązanie do tradycji oraz akcentują maryjność w aspekcie patriotycznym, preferując narodowy kult Matki Bożej.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl