Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ikonografia Maryi Matki Boga

Nie ma jednej typologii ikonograficznej obrazującej Dziewicę Maryję Matkę Boga.

Warto również na początku zaznaczyć, iż wszelkie rozwiązanie ikonograficzne dotyczące przedstawień maryjnych nie są, bo nie mogą być wynikiem pewnych z góry narzuconych koncepcji stylistycznych, manier, mody, podyktowanych konwencji. Artysta przystępujący do realizacji swojego dzieła zazwyczaj bierze początek od tematycznego piękna, które odkrywa, poprzez osobisty dar wiary, osobistą refleksję, duchowe przeżycie, obcując z metafizycznym doświadczenie piękna.

Transcendentne doznanie piękna winno przełożyć się język codzienności, czyli etyczne, moralne postępowanie, uzewnętrznienie tego piękna w stylu życia. Odkrycie fundamentów etycznego piękna, partycypacja w nim, kształtuję wyobraźnię artysty, inspiruje do osiągnięcie piękna. W ten proces zaangażowany jest cały człowiek, jego wnętrze, z najtajniejszym sanktuarium jakim jest sumienie, trwanie w tradycji wiary, liturgii, wciąż aktywnie zaangażowanym w tworzenie historii zbawienia.

We wczesnych kościołach chrześcijańskich, to prawda biblijna, potem dogmatyczna, determinuje rozwój ikonografii maryjnej. Maryja jest obok Jezusa najczęściej przedstawioną postacią biblijną. Występuje ona nie tylko w licznych cyklach związanych z jej życiem; już wcześnie wytworzyły się szczególne typy ikonograficzne dla jej przedstawień indywidualnych. Maryja ukazywana jest zawsze jako młoda kobieta[1] przyodziana w czerwoną szatę i błękitny płaszcz.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl