Nowy numer 48/2021 Archiwum

Polskie obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbędą się w niedzielę w Zabawie

Znajduje się tam jedyny w kraju pomnik ofiar wypadków drogowych "Przejście".

W najbliższą niedzielę 21 listopada w Zabawie odbędą się ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

To tam znajduje się jedyny w kraju pomnik ofiar wypadków drogowych „Przejście”. Uroczystości będą dostępne w wersji on-line na profilach społecznościowych organizatorów.

W ramach obchodów co roku w Zabawie w trzecią niedzielę listopada w intencji wszystkich ofiar wypadków drogowych oraz ich rodzin odprawiana jest Msza św. Zapalane są też światła pamięci przy pomniku Przejście, swoimi świadectwami dzielą się także rodziny ofiar.

W Zabawie o ofiarach wypadków i ich rodzinach pamięta się nie tylko tego dnia. Niejednokrotnie właśnie w tym miejscu, przy sanktuarium bł. Karoliny, odnajdują sens i cel swojego życia na nowo, po utracie kogoś z bliskich im osób. Służą temu spotkania z rodzinami ofiar, rekolekcje, a także 3-dniowe warsztaty terapeutyczne, które rozpoczynają się tam już dzisiaj, by rodzinom ofiar pomóc przejść żałobę.

Stowarzyszenie "Przejście" jest także organizatorem seminariów naukowych i konferencji przeciwdziałających skutkom wypadków drogowych, uświadamiających skalę problemu i potrzebę pomocy.

W tym roku stowarzyszenie "Przejście" przygotowało dodatkowo z tej okazji książkę stworzoną przez członka Zarządu FEVR oraz Zarządu Przejścia- Katarzynę Dobrzańską-Junco. Książka to świadectwa ofiar wypadków drogowych z różnych krajów Europy, w różnych językach. To przekonująca księga zeznań ofiar ruchu drogowego i ich rodzin, na każdej stronie pokazująca rozpaczliwe poczucie straty i palące żądanie sprawiedliwości i działania. Trudna, ale niezbędna lektura, aby zrozumieć, czego potrzeba rodzinom i ofiarom i jak im pomóc.

Program obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych znajduje się na poniższym plakacie:

Polskie obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbędą się w niedzielę w Zabawie  

O obchodach tego dnia w poprzednich latach i warsztatach dla rodzin ofiar pisaliśmy m.in. tutaj:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama