Nowy numer 18/2024 Archiwum

"Okaż mnie i jej miłosierdzie i pozwól razem dożyć starości!" (Tb 8,7)

Modlitwa Tobiasza i Sary proszących o pomyślne życie małżeńskie i rodzinne

Modlitwa dziękczynna rodziców.

Rodzice Sary obawiając się, że noc poślubna ich córki może zakończyć się podobnie jak to miało miejsce w przypadku wcześniejszych jej mężów, na wszelki wypadek przygotowali grób dla Tobiasza. Okazał sie jednak zbędny, gdyż młodzi małżonkowie szczęśliwie przespali noc poślubną (zob. Tb 8,10-14). Radując się z zaistniałych faktów, rodzice Sary – jak podał autor biblijny – „dziękowali Bogu niebios” (Tb 8,15). Ich modlitwa miała formę uwielbienia Boga za okazanie miłosierdzia Tobiaszowi i Sarze – dwom jedynakom swych rodziców. Modlitwa Raguela i jego żony została zakończona prośbą o „życie w szczęściu i łasce” młodych małżonków:

Bądź uwielbiony, Boże,

wszelkim czystym uwielbieniem!

Niech Cię wielbią po wszystkie wieki.

Bądź uwielbiony, ponieważ mnie ucieszyłeś

i nie stało się, jak przypuszczałem.

Postąpiłeś z nami

według wielkiego Twego miłosierdzia.

Bądź uwielbiony, ponieważ się zmiłowałeś

nad dwoma jedynakami,

okaż im, Panie, miłosierdzie i ocal ich!

Pozwól im dokończyć życia w szczęściu i w łasce! (Tb 8,15-17).

Modlitwa ta świadczy o wielkim zatroskaniu rodziców i teściów o małżeństwo ich dziecka. Należy wspomnieć, że również ojciec Tobiasza – Tobiasz starszy wyśpiewał hymn uwielbienia Boga (zob. Tb 13,1-18). Co prawda nie ma w nim bezpośrednich odniesień do młodych małżonków, ale wzmianka, że Tobiasz wraz ze swą rodziną „[...] uwielbiali Boga, i śpiewali hymny, i dziękowali Mu za tak wielkie Jego dzieła [...]” (Tb 12,22), pozwala przypuszczać, że motywem dziękczynienia i uwielbienia Boga było to wszystko, czego doświadczyła rodzina Tobiaszów.

Modlitwa Tobiasza młodszego i Sary to przykład pięknej modlitwy małżonków, którzy pragnąc wypełnić swoje życiowe powołanie jak najlepiej, prosili Boga o pomoc. Jak wynika z treści modlitwy, fundamentem udanego związku małżeńskiego jest zakotwiczenie go w Bogu. Piękny przykład dali także rodzice obojga małżonków, którzy w modlitwie uwielbienia dziękowali Bogu za łaski, jakie otrzymały ich dzieci, oraz prosili o miłosierdzie i szczęście dla nich na dalsze lata ich małżeńskiego życia. 

« 5 6 7 8 9 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl