Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Modlitwa Jezusa

Modlitwy Jezusa nie można zrozumieć bez świadomości, że Jezus jest jednocześnie Bogiem i człowiekiem, że w Nim Słowo stało się ciałem.

Pouczenia o modlitwie w dwóch pierwszych ewangeliach

Kolejne fragmenty Ewangelii wg św. Marka, poza modlitwą Jezusa w Ogrojcu przekazuje jedynie krótkie wskazania dotyczące modlitwy. Temat modlitwy wraca w dziele ucznia św. Piotra, po przemienieniu, gdy Jezus uzdrawia pewnego chłopca, czego nie potrafili sprawić jego uczniowie. Na ich pytanie: „dlaczego my nie mogliśmy go wyrzucić?” (Mk 9,28), Jezus odpowiada: „ten rodzaj można wyrzucić tylko modlitwą i postem” (Mk 9,29; zob. Mt 17,21).

Jezus uczy, iż świątynia – dom Boży, ma być domem modlitwy dla wszystkich narodów, izraelici zaś przemienili go w jaskinię zbójców (Mk 11,17; zob. Mt 21,13).

Kolejne pouczenie o modlitwie udziela Jezus swoim uczniom po uroczystym wjeździe do Jerozolimy (Mk 11,20-27). Podkreślając znaczenie wiary Jezus stwierdza: „Wszystko, o co w modlitwie prosicie, stanie się wam, tylko wierzcie, że otrzymacie.  A kiedy stajecie do modlitwy, przebaczcie, jeśli macie co przeciw komu, aby także Ojciec wasz, który jest w niebie, przebaczył wam wykroczenia wasze” (Mk 11,24-25; zob. Mt 21,22). 

Jezus napomina także tych, którzy jedynie dla pozoru odprawiają długie modlitwy (Mk 12, 40).

O wiele więcej wskazań dotyczących modlitwy przekazuje św. Mateusz w Kazaniu na Górze, przed nauką modlitwy Ojcze nasz Św. Mateusza zapisze: „Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie” (Mt 6,5-8).

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl