Nowy numer 13/2024 Archiwum

Modlitwa Jezusa

Modlitwy Jezusa nie można zrozumieć bez świadomości, że Jezus jest jednocześnie Bogiem i człowiekiem, że w Nim Słowo stało się ciałem.

Wszystko co dotyczy relacji Boga do człowieka i człowieka do Boga – cała historia zbawienia, stworzenie, przymierze, zapowiedzi mesjańskie, cała historia kreśląca dzieje Narody Wybranego, jak i teksty Nowego Testamentu – modlitwa samego Jezusa do Ojca, Modlitwa Pańska, liczne hymny i modlitwy pierwotnego Kościoła, wszystko to, może być podstawą dla rozważań o modlitwie.

Niewątpliwie czytając Biblię można zauważyć wielość określeń, które są używane dla wyrażenia dialogu człowieka z Bogiem. W Starym Testamencie rozumiano modlitwę nie tyle jako kontemplujące zjednoczenie z Bogiem, co jako akcję, jako niejako część życia każdego Izraelity. W Nowym Testamencie widać wyraźne przesunięcie akcentu w kierunku medytacji. Najdoskonalszy przykładem modlitwy był Jezus Chrystus. On też nauczył swoich uczniów niezwykłej modlitwy, On też daje nam wskazania dotyczące modlitwy.

Modlitwy Jezusa nie można zrozumieć bez zrozumienia, że Jezus jest jednocześnie Bogiem i człowiekiem, że w Nim Słowo stało się ciałem. Chcąc zrozumieć – na ile to możliwe modlitwę Jezusa pamiętać trzeba o tradycji modlitwy Starego Przymierza, w której to tradycji Jezus wychował się[1].

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl