Tarnowski teolog ks. Andrzej Michalik zachęca do lektury książek Benedykta XVI. Co najmniej kilka z nich powinien przeczytać każdy.
Niemal 40 lat temu jako młody ksiądz nabył książkę „Służyć prawdzie”, która zawierała fragmenty twórczości kard. Ratzingera przypisane tematycznie do kolejnych dni roku kalendarzowego i liturgicznego.
Później ks. Andrzej Michalik zaczął czytać kolejne książki kardynała, z czasem coraz bardziej dostępne na polskim rynku wydawniczym. W końcu zaczął się zajmować Ratizngerem naukowo, pisząc m.in. na temat jego teologii habilitację, a także książki i artykuły związane z lekturą tekstów kardynała, późniejszego papieża.
Tarnowski teolog podkreśla, że leitmotivem teologicznej spuścizny papieża emeryta jest z jednej strony prymat Boga, z drugiej nieustanne szukanie Jego oblicza.
- Całą swoją myśl koncentrował na Bogu. Uczył, że jeżeli Bóg nie jest na pierwszym miejscu w życiu osobistym i społecznym, to wszystko się rozsypuje. Często powracał do benedyktyńskiej formuły, która mówiła, że niczego nie należy stawiać ponad sprawy Boże. Myślał tu przede wszystkim o liturgii, o oddawaniu czci Bogu. Wielkimi tematami jego nauczania są także eschatologia (nauka o życiu wiecznym) i Kościół. Uważał, o czym mówił m.in. do biskupów na Synodzie dla Europy, że duchowni powinni głosić kazania jedynie o Bogu i życiu wiecznym. Niezmiennie też koncentrował swoją myśl na istocie chrześcijaństwa i podkreślał, że jest nią miłość. Chrześcijaninem jest ten, kto żyje miłością - mówi ks. Michalik.
Ks. Michalik dodaje też, że spuścizna literacka kard. Ratzingera/Benedykta XVI pozwala wypłynąć na szerokie wody poznania wiary, Kościoła i współczesności. - Sądzę, że każdy mógłby zacząć lekturę dzieł Benedykta XVI od jego wywiadów „Sól ziemi”, „Bóg i świat”, „Światłość świata”. Kolejnymi książkami mogłyby być „Wprowadzenie w chrześcijaństwo” i trylogia „Jezus z Nazaretu”. Wielką wartość mają też katechezy papieża o świętych. Czytając jego dzieła, przekonamy się, że nasza wiara opiera się na doświadczeniu Jezusa Chrystusa i świętych - wylicza ks. Michalik.
Duchowny podziwia nie tylko precyzję myśli Benedykta XVI czy rozległość jego horyzontów badawczych, ale również dyscyplinę, wewnętrzny porządek podejmowanych działań, w którym na pierwszym miejscu zawsze była modlitwa.
Zachęcamy do lektury esejów na temat nauczania kard. Ratzingera/Benedykta XVI, zmieszczonych w bibliotece Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego: