O budowie Centrum Leczenia Traumy przy zabawskim sanktuarium mówiło się od lat. NFZ sfinansuje pilotażowy program opieki medycznej dla rodzin ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Zabawie
Centrum Leczenia Traumy w Zabawie staje się faktem - ogłosili w diecezjalnym radiu RDN Małopolska posłowie PiS Józefa Szczurek-Żelazko, Fryderyk Kapinos i kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie ks. Zbigniew Szostak. Informacją o tym, że w pierwszym kwartale tego roku ma ruszyć pilotażowy program opieki medycznej dla rodzin ofiar śmiertelnych wypadków drogowych finansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, kapłan podzielił się także z uczestnikami comiesięcznego nabożeństwa ku czci bł. Karoliny w Zabawie.
To właśnie tu od wielu lat rodziny ofiary wypadków drogowych otrzymują wsparcie. Dla nich są w Zabawie organizowane rekolekcje i warsztaty. Obok kościoła znajduje się jedyny w kraju pomnik Przejście, upamiętniający ofiary wypadków, oraz działa stowarzyszenie o tej samej nazwie. Stowarzyszenie "Przejście" jest organizatorem seminariów naukowych i konferencji przeciwdziałających skutkom wypadków drogowych, uświadamiających skalę problemu i potrzebę pomocy. To w Zabawie co roku organizowane są obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.
O budowie Centrum Leczenia Traumy przy zabawskim sanktuarium mówiło się od lat. Czy powstanie taki budynek, pozostaje jeszcze sprawą otwartą. Ważne jest, że dzięki pilotażowemu programowi opieki medycznej dla rodzin ofiar śmiertelnych wypadków drogowych finansowanemu przez NFZ, specjalistyczną pomoc będzie mogło otrzymać zdecydowanie więcej osób.
Stało się tak dzięki zaangażowaniu posłów Józefy Szczurek-Żelazko i Fryderyka Kapinosa, którzy regularnie uczestniczyli w zabawskich obchodach Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Tu spotykali ludzi, którzy po tragedii nagłej utraty swojego dziecka odzyskiwali nadzieję, wracali do życia.
Jak zapowiedział w diecezjalnym radiu ks. Zbigniew Szostak, metoda leczenia będzie indywidualnie dostosowana do pacjenta. Stowarzyszenie "Przejście", które w Zabawie od lat pomaga ofiarom wypadków, chciałoby w tym względzie współpracować z diecezjalną Fundacją Auxilium. Terapie kilkudniowe odbywałyby się nadal w Zabawie, ale to fundacja Auxilium, która ma już swoje oddziały w Tarnowie, Mielcu, Nowym Sączu, Szczucinie, Limanowej, Bochni i Boguchwale koło Rzeszowa, mogłaby wesprzeć te działania.
Czytaj także: