W Tarnowie odbyła się ogólnopolska gala wręczenia medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. Specjalne wyróżnienie otrzymała diecezja tarnowska.
Zasłużeni dla dzieła ewangelizacji
Kapituła medalu doceniła również Marię Kryś, zelatorkę Koła Przyjaciół Misji parafii NMP Wspomożenia Wiernych w diecezji gliwickiej. Wspólnota pomagająca misjom powstała 12 lutego 1993 r. za zgodą ówczesnego proboszcza ks. Brunona Plocha i w oparciu o Prokurę Misyjną Misjonarzy OMI. Następnie dołączyła do Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji gliwickiej. Maria Kryś wzięła udział w 6. sesjach szkoły dla animatorów misyjnych w Prokurze Misyjnej Misjonarzy Oblatów Maryi w Poznaniu. Wraz z ks. Konradem Kołodziejem, dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji gliwickiej, uczestniczyła w tygodniowej szkole dla animatorów misyjnych w Skorzeszycach. Jest zelatorką koła misyjnego, którego zadaniem jest pomoc modlitewna dla misji i misjonarzy. W każdy pierwszy piątek miesiąca organizuje spotkania modlitewne. Członkowie Koła Przyjaciół Misji modlą się za misje, biorą udział w dniach skupienia oraz spotkaniach rejonowych oblackich i Papieskich Dzieł Misyjnych, a także w czuwaniach w Częstochowie. Maria Kryś zaprasza na spotkania grupy misjonarzy, którzy opowiadają o swojej posłudze na placówkach misyjnych. Misjom i misjonarzom pomaga też materialnie, przekazując ofiary oraz różańce, szaty liturgiczne, rzeźbione krzyże wykonane przez członka wspólnoty. Organizuje kiermasze, z których dochód przekazuje na misje. W dzieło włącza się cała parafia. Koło kontynuuje akcję „Grosiki dla Afryki” oraz Kolędników Misyjnych. Członkowie wspólnoty zbierają makulaturę oraz zużyte znaczki i okulary, które przekazują werbistom. Przez 30 lat działalności misjonarze podarowali kołu wiele pamiątek i eksponatów z różnych kontynentów i z tych pamiątek stworzono misyjne muzeum.
Nagrodzeni w kategorii zasłużonych dla dzieła ewangelizacji.Medal otrzymała również s. Zygmunta Kaszuba ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, która do pracy misyjnej w Burundi (Afryka) wyjechała w grudniu 1973 r., by tam założyć pierwszą placówkę misyjną zgromadzenia. Jako pierwsza z misjonarek rozpoczynała opiekę nad chorymi w małym punkcie sanitarnym w Musongati. Pod okiem sługi Bożej dr. Wandy Błeńskiej organizowała opiekę nad osobami dotkniętymi trądem. Po śmierci jedynego dentysty w kraju, leczyła również zęby. Dzięki opatrzności Bożej razem z br. Marcelim Ślusarczykiem OCD zbudowała Centrum Zdrowia w Musongati, które przemienione w szpital działa prężnie do tej pory. W 1989 r. z powodu choroby musiała powrócić do kraju. W czasie przedłużonego leczenia zorganizowała i przy pomocy władz Torunia rozbudowała Centrum Pielęgnacji Caritas (przy kościele pw. św. Maksymiliana), gdzie znalazły wsparcie osoby z niepełnosprawnością, przewlekle chorzy, dzieci, bezdomni oraz anonimowi alkoholicy. Dla dzieci i osób niepełnosprawnych wybudowała na Pojezierzu Brodnickim ośrodek wypoczynkowy. Cały czas służyła misjom. Należała do Krajowej Rady Misyjnej. Udzielała się też w Komisji Misyjnej przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Pełniąc funkcję przewodniczącej (1995-2011), organizowała formację misyjną dla sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń oraz utrzymywała kontakty z polskimi misjonarzami. W międzyczasie w wielu parafiach głosiła prelekcje, dzieląc się wiarą i miłością do Boga oraz troską o ludzi najbiedniejszych, brała udział w audycjach radiowych i telewizyjnych (Radio Maryja, TVP1), zbierała pieniądze na dzieła misyjne, utrzymując kontakt z ofiarodawcami. W 2018 r. powróciła do Burundi, by zająć się dziećmi pozbawionymi warunków do rozwoju. Dzięki zjednoczeniu wielu serc udało się siostrze w 2023 r. ukończyć budowę szkoły podstawowej w Gitega-Songa, w której będzie mogło się uczyć około 700 dzieci.
Siostrą na medal jest s. Aniela Banaś ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej. Na misjach pracowała od 1964 r., najpierw w Zambii, a potem w RPA, gdzie w 1966 r. złożyła profesję wieczystą. Przez wiele lat na różnych placówkach ofiarnie opiekowała się sierotami w domach dziecka i prowadziła przedszkola, a potem - aż do roku 2023 - pomagała w różnych pracach młodszym siostrom misjonarkom. Mimo słabego zdrowia pozostała na swoim „posterunku misyjnym” przez 58 lat, a w maju bieżącego roku powróciła do Polski.