powrót
Serwis internetowy dodatku do Gościa Niedzielnego w diecezji tarnowskiej

Tarnowski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • Newsletter
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
  • GN 16/2025
    GN 16/2025 Dokument:(9218524,Zwycięzca śmierci)
Najważniejsza część wspólnej drogi wciąż przed nami. Trzeba iść na spotkanie świata  
Biskup tarnowski Andrzej Jeż prezentuje podpisane statuty synodalne. W styczniu 2024 roku zostaną one opublikowane, a decyzją pasterza diecezji staną się obowiązujące w Kościele tarnowskim od uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, tj. od 31 marca 2024. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Najważniejsza część wspólnej drogi wciąż przed nami. Trzeba iść na spotkanie świata przejdź do galerii

W tarnowskiej katedrze 2 grudnia odbyła się uroczystość zakończenia V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

|

GOSC.PL

dodane 02.12.2023 16:58

Złożyła się na nią uroczysta ostatnia sesja V Synodu Diecezji Tarnowskiej, któremu towarzyszyło hasło „Kościół na wzór Chrystusa”, a w który zaangażowanych było ok. 430 tarnowskich diecezjan i kapłanów powołanych na synod, tysiące osób spotykających się co miesiąc w parafialnych zespołach synodalnych oraz działających w 13 komisjach synodalnych i komisji głównej oraz w zespole redakcyjnym, a także wspierających prace synodalne swoją modlitwą podejmowaną w parafiach, zgromadzeniach zakonnych i indywidualnie, ofiarujących swoje trudy i cierpienia w tej intencji.

To im wszystkim, otwierając ostatnią sesję, wieńczącą trwające ponad 5 lat prace synodalne, dziękował biskup tarnowski Andrzej Jeż. W słowie wstępnym podkreślił, iż ma głęboką nadzieję, że V Synod Diecezji Tarnowskiej ożywił uczestnictwo diecezjan we wspólnocie Kościoła.

- Ufam, że u niektórych zmienił się kierunek myślenia z „oni” na „my”, to znaczy, że myśląc i mówiąc o Kościele, zaczęli myśleć zarazem o sobie; zaczęli widzieć swoją rolę i misję w Kościele; że poczuli własną odpowiedzialność za Kościół i jego losy; że zaczęło im jeszcze bardziej zależeć na wspólnocie Kościoła, i że będą teraz chcieli aktywniej angażować się w jego życie - mówił biskup, zachęcając, by spojrzeć na synod nie jako domykające się wydarzenie, które wkrótce przejdzie do historii, ale jako na ważny etap naszego pielgrzymowania, który przebywaliśmy wspólnie, ażeby umocnić się w wierze i wypracować konkretną pomoc na dalsze etapy naszej drogi ku zbawieniu.

- Najważniejsza część drogi, jaką podjęliśmy poprzez V Synod, jest wciąż przed nami. Dlatego zapraszam Was, drodzy Diecezjanie, do wytrwałego kontynuowania naszej wspólnej pielgrzymki wiary w Kościele tarnowskim. Proszę Was o otwartość na podejmowanie dzieła V Synodu i aktywne wcielanie go w rzeczywistość eklezjalną naszej diecezji i poszczególnych parafii. Pamiętajmy, że Jezus Chrystus towarzyszy nam ustawicznie w naszym pielgrzymowaniu, wyłaniającym się z tajemnicy życia Trójcy Przenajświętszej, do Niego ostatecznie prowadzącym. Przyszłość zaś Kościoła, a w nim naszej tarnowskiej diecezji, wyrasta z tych, którzy są mocno zakorzenieni w Bogu i żyją pełnią swojej wiary - tłumaczył biskup.

O czym jeszcze mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż na zakończenie V Synodu Diecezji Tarnowskiej przeczytasz tutaj:

Jezus Chrystus, jedyny Odkupiciel człowieka, kroczy razem z nami nieustannie

GOSC.PL DODANE 02.12.2023 AKTUALIZACJA 03.12.2023

Jezus Chrystus, jedyny Odkupiciel człowieka, kroczy razem z nami nieustannie

Publikujemy słowo biskupa tarnowskiego, wygłoszone podczas zamknięcia V Synodu Diecezji Tarnowskiej. 

Sprawozdanie z przebiegu prac synodalnych przedstawił sekretarz Komisji Głównej Synodu ks. dr Piotr Cebula (publikujemy je TUTAJ). Kulminacją uroczystej sesji było odczytanie dekretu zatwierdzającego oraz promulgującego uchwały V Synodu Diecezji Tarnowskiej oraz podpisanie przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża statutów synodalnych. W styczniu 2024 roku zostaną one opublikowane, a decyzją pasterza diecezji staną się obowiązujące w Kościele tarnowskim od uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, tj. od 31 marca 2024.

Najważniejsza część wspólnej drogi wciąż przed nami. Trzeba iść na spotkanie świata   Msza św. dziękczynna za dzieło V SDT sprawowana przez abp. Marka Jędraszewskiego, biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, biskupów z Tarnowa, opata ze Szczyrzyca, kanoników kapituły katedralnej i kolegiackich z terenu diecezji tarnowskiej, księży dziekanów, profesorów i kapłanów będących przewodniczącymi komisji synodalnych, konsulatorami i członkami V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Mszy św. dziękczynnej za dzieło V Synodu Diecezji Tarnowskiej przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w koncelebrze z biskupami, kanonikami kapituły katedralnej i kolegiackich z terenu diecezji tarnowskiej, księża dziekani, profesorowie i kapłani będący przewodniczącymi komisji synodalnych, konsulatorami, relatorami i członkami V Synodu Diecezji Tarnowskiej. O oprawę muzyczną liturgii Mszy św. zadbał dziewczęcy chór katedralny Puellae Orantes pod dyrekcją ks. Władysława Pachoty. Zaangażowani byli w nią alumni tarnowskiego seminarium, Liturgiczna Służba Ołtarza parafii katedralnej oraz wierni świeccy z różnych grup, wspólnot i stowarzyszeń diecezji tarnowskiej.

Najważniejsza część wspólnej drogi wciąż przed nami. Trzeba iść na spotkanie świata   Metropolita krakowski otrzymał w darze obraz św. Stanisława BM ze Szczepanowa. Beata Mlaec-Suwara /Foto Gość

Arcybiskup Marek Jędraszewski czas synodu nazwał błogosławionym doświadczeniem. W homilii mówił, że w chwili zamknięcia V Synodu Diecezji Tarnowskiej otwiera się przed nami zadanie.

- Pogłębiając jeszcze bardziej swe więzy z Chrystusem, trzeba iść na spotkanie świata. Nie zamykać się w sobie, ale umacniając swoją tożsamość na tej Skale, którą jest Chrystus, iść odważnie, dając świadectwo, a jednocześnie czując na swoich barkach wszystkie nadzieje, ale także wszystkie lęki i cierpienia współczesności. Dokładnie tak, jak wyraził to Sobór Watykański II w konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym „Gaudium et Spes” - wskazywał arcybiskup.

„Radość i nadzieja, smutek i trwoga ludzi współczesnych, zwłaszcza ubogich i wszystkich cierpiących, są też radością i nadzieją, smutkiem i trwogą uczniów Chrystusowych; i nie ma nic prawdziwie ludzkiego, co nie miałoby oddźwięku w ich sercu. Ich bowiem wspólnota składa się z ludzi, którzy zespoleni w Chrystusie prowadzeni są przez Ducha Świętego w swym pielgrzymowaniu do Królestwa Ojca, i przyjęli orędzie zbawienia, aby przedstawiać je wszystkim. Z tego powodu czuje się ona naprawdę ściśle złączona z rodzajem ludzkim i jego historią” - cytował metropolita krakowski fragment wskazanego dokumentu soborowego.

- Musimy się czuć związani z ludźmi naszych czasów, wydanymi na takie, a nie inne pokusy i ideologie, żyjącymi takimi, a nie innymi obawami i trwogami, by nieść im radość i nadzieję - zachęcał abp Marek Jędraszewski, przywołując wołanie Jana Pawła II do całego świata, byśmy się nie bali i na oścież otwierali Chrystusowi drzwi swoich serc i całych systemów społecznych, politycznych, gospodarczych, a także, byśmy to czynili z radością, bo Pan jest pośród nas. Ten, który był i jest, i ciągle przychodzi.

Czytaj także:

Jezus Chrystus, jedyny Odkupiciel człowieka, kroczy razem z nami nieustannie

GOSC.PL DODANE 02.12.2023 AKTUALIZACJA 03.12.2023

Jezus Chrystus, jedyny Odkupiciel człowieka, kroczy razem z nami nieustannie

Publikujemy słowo biskupa tarnowskiego, wygłoszone podczas zamknięcia V Synodu Diecezji Tarnowskiej. 
Sprawozdanie z prac V Synodu Diecezji Tarnowskiej

GOSC.PL DODANE 02.12.2023

Sprawozdanie z prac V Synodu Diecezji Tarnowskiej

O tym, jak przebiegał synod, przypomniał w czasie jego ostatniej sesji plenarnej w tarnowskiej katedrze ks. Piotr Cebula. 
Cały czas pracom towarzyszyła modlitwa w parafiach diecezji oraz nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu w tarnowskiej katedrze.

Gość Tarnowski 48/2023 DODANE 30.11.2023

Jak w domu z milionem dzieci

Kończy się V Synod Diecezji Tarnowskiej, ale wspólne kroczenie i budowanie wspólnoty na wzór Chrystusa dopiero się zaczyna. 
1 / 1
Zakończenie V Synodu Diecezji Tarnowskiej

Foto Gość DODANE 02.12.2023 AKTUALIZACJA 02.12.2023

Zakończenie V Synodu Diecezji Tarnowskiej

​W tarnowskiej katedrze 2 grudnia odbyła się uroczystość zakończenia V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Podczas ostatniej sesji, wieńczącej trwające od pięciu lat prace synodalne, biskup tarnowski Andrzej Jeż podpisał statuty synodalne. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.  
oceń artykuł Pobieranie..
FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ABP MAREK JĘDRASZEWSKI
  • BP ANDRZEJ JEŻ
  • UROCZYSTOŚĆ
  • V SYNOD DIECEZJI TARNOWSKIEJ
  • ZAKOŃCZENIE
  • ZAMKNIĘCIE
  • ZAMKNIĘCIE SYNODU

Polecane w subskrypcji

  • Czy zdarzyło się, że decyzja kolegium kardynalskiego podjęta została pod przymusem? Burzliwa historia konklawe
    • Konklawe
    • Piotr Legutko
    Czy zdarzyło się, że decyzja kolegium kardynalskiego podjęta została pod przymusem? Burzliwa historia konklawe
  • Papież – człowiek Ewangelii
    • Agata Puścikowska / ks. Janusz Chyła
    Papież – człowiek Ewangelii
  • Franciszek nadawał na falach, które młodzież doskonale rozumiała
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Franciszek nadawał na falach, które młodzież doskonale rozumiała
  • Budowniczy mostów. Papież Franciszek i jego inspirujące podróże apostolskie
    • Kościół
    • Szymon Babuchowski
    Budowniczy mostów. Papież Franciszek i jego inspirujące podróże apostolskie
  • Brat Franciszek. Papież, który nie lękał się gestów symbolicznych, wręcz rewolucyjnych
    • Kościół
    • ks. Rafał Skitek
    Brat Franciszek. Papież, który nie lękał się gestów symbolicznych, wręcz rewolucyjnych
  • Prezydent Zełenski był jednym z częściej przyjmowanych przez papieża Franciszka światowych przywódców
    • Świat
    • Andrzej Grajewski
    Prezydent Zełenski był jednym z częściej przyjmowanych przez papieża Franciszka światowych przywódców
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • BIERZMOWANIA
  • GALERIE
  • STUDIUM BIBLIJNE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE
    • SYNOD