Odkrycia w katedralnych kryptach są dla znawców tematu sensacyjne. Podobnie jak sensacyjne jest zainteresowanie tematem publiczności.
W auli Wyższego Seminarium Duchownego 14 listopada odbyła się konferencja popularnonaukowa „Tajemnice tarnowskiej katedry”. Kolejność wydarzeń, które doprowadziły do tego wydarzenia była następująca. Najpierw ks. dr Sebastian Musiał, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie podejmuje się inwentaryzacji krypt w tarnowskiej katedrze. Krypt jest siedem. W jednej z nich, krypcie Ostrogskich, okazuje się, że trzeba zweryfikować powszechną wiedzę, że w drugim sarkofagu, obok księcia Janusza Ostrogskiego leży jego pierwsza żona Zuzanna Sereda. - Są ślady, znaki, w postaci choćby kartusza herbowego, które prowadzą do odkrycia, co potwierdzili później specjaliści z Uniwersytetu Jagiellońskiego, że jednak wraz z mężem, księciem, pochowana jest jego trzecia żona, Teofila Tarło - mówi ks. dr Sebastian Musiał.
Konferencja naukowa o kryptach katedralnych. Wprowadzenie ks. dr. Sebastiana Musiała.
Poza tym stan sarkofagów w krypcie wydaje się nie najlepszy. Więc do współpracy zostają zaproszeni specjaliści, archeologowie, antropolodzy, konserwatorzy, historycy sztuki, którzy w czerwcu 2024 roku dokonują podjęcia z krypty wszystkiego, co się w niej znajdowało, celem podjęcia badań, wykonania konserwacji, ustalenia faktów. Ci właśnie specjaliści przyjechali 14 listopada do Tarnowa, by podzielić się z publicznością dotychczasowymi ustaleniami.
- Nie trzeba nikogo przekonywać, że bazylika katedralna to najważniejszy budynek naszego miasta. Od zarania dziejów wraz z nim wzrastała, nabierała piękna, dostojności, stając się wspaniałym świadkiem wiary kolejnych pokoleń tarnowian, ale także świadectwem bogatego dziedzictwa religijno-kulturalnego naszego miasta - mówił witając uczestników konferencji kustosz bazyliki katedralnej ks. prał. Adam Nita. Słów wstępu i późniejszych wykładów, prelekcji słuchało (uwaga!) 350 uczestników, którzy przybyli, by posłuchać o odkryciach dokonanych w katedrze. - Zainteresowanie tematem jest ogromne - przyznaje ks. Musiał.
- Ja jestem szczerze wzruszona, kiedy widzę tyle osób na sali, bardzo dziękuję, że państwo jesteście. Muszę przyznać, a mam doświadczenie akademickie, i mówię to także w imieniu moich koleżanek, że od dawna nie widziałyśmy takich tłumów na aulach uniwersyteckich - mówiła prof. dr hab. Anna Drążkowska, szef zespołu pracującego w katedrze, archeolog, pracująca dotąd przy podobnych przedsięwzięciach, szczególnie związanych z rekonstrukcją szat w kościołach choćby w Toruniu, Łowiczu, Chełmnie, Przemyślu, a także brała udział w pracach archeologicznych w Katyniu, Miednoje, Bykowni i konserwowała przedmioty wydobyte na warszawskiej „Łącze”.
Zapełniła się zarówno aula, jak i balkon osobami szczerze zainteresowanymi odkryciami w kryptach. Byli wiceprezydent miasta Agnieszka Kawa, kilku radnych tarnowskich, seniorzy, młodzież, przewodnicy turystyczni. - Dziękuję przede wszystkim prelegentom i ufam, że dzięki ich odkryciom i pracy będziemy mogli w przewidywalnej przyszłości, poprowadzić podziemną trasę turystyczną przez katedralne krypty. Dziękuję już teraz wszystkim, którzy do tej pory złożyli swoją cegiełkę i proszę, aby o projekcie nie zapominać w przyszłości - apelował ks. Nita. Szczególnie cenne w tym kontekście jest zainteresowanie władz miasta, które mają szansę i możliwość wsparcia projektu, którego realizacja będzie prawdziwą i unikalną atrakcją, a trasa prawdziwą perłą na turystycznej mapie Tarnowa.
W czasie konferencji opowieść o tarnowskiej katedrze zaprezentował ks. dr Piotra Pasek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. O sukni z sarkofagu księżej, która zmieniła bieg historii, opowiadała pani profesor Drążkowska. Dr Agnieszka Trzos przedstawiła unikalną wartość sarkofagów Ostrogskich, dr Beata Cienkosz-Stepańczak przekonywała, że szczątki ludzkie umieją mówić i wiele nam mogą opowiedzieć, a dr Katarzyna Kolendo-Korczak ukazała wartość i znaczenie odkryć w katedralnych kryptach Ostrogskich.
O tych odkryciach pisaliśmy już na naszych łamach w tekstach TAJEMNICA KATEDRALNEJ KRYPTY i KRYPTY PEŁNE TAJEMNIC.
Konferencję zorganizowała parafia katedralna przy wsparciu i pomocy Województwa Małopolskiego.