Jeden do jednego

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 28.10.2018 18:43

Powiatowe i miejskie obchody 100-lecia niepodległości odbyły się w Limanowej. Była Msza św., odsłonięto pomnik Piłsudskiego, a wieczorem słuchano patriotycznego koncertu.

Po przecięciu wstęgi Po przecięciu wstęgi
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W południe 28 października rozpoczęły się w Limanowej uroczyste obchody 100. rocznicy poświęcenia bazyliki Matki Boskiej Bolesnej oraz 100-lecia niepodległości.

Mszy św. w limanowskiej stulatce przewodniczył bp Andrzej Jeż. W Eucharystii uczestniczyli m.in. księża prałaci i kanonicy Kapituły Kolegiackiej w Limanowej, przedstawiciele rządu, parlamentu, samorządów miasta, gminy i powiatu Limanowa oraz konsul generalny Węgier z Krakowa.

Więcej o uroczystości w limanowskiej bazylice przeczytacie TUTAJ.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na tak zwany Mały Rynek, gdzie został odsłonięty pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, siedzącego na słynnej Kasztance. Pod pomnikiem umieszczono napis - cytat ze wspomnień wojennych marszałka: „Tu czułem się jak ojczyźnie...”.

Pomnik odsłonili włodarze miasta, gminy, powiatu, parlamentarzyści, konsul generalny Węgier oraz bp Andrzej Jeż.

- Postać Marszałka została wykonana w skali 1:1. To symboliczna wielkość - wielkość człowieka, każdego z nas, wezwanie do miłości i służby ojczyźnie - podkreślił bp Jeż.

Konsul Węgier zwróciła uwagę, że Węgrzy uważali za katastrofę dziejową zniknięcie Polski z mapy świata i rozkradzenie jej ziem przez zaborców. Z tym większą radością witali wieść o powrocie Polski do rodziny wolnych narodów i państw. Słynna pieśń „Boże, coś Polskę” już w XIX wieku została przetłumaczona na język węgierski i była śpiewana w naszych kościołach. Modliliśmy się, aby Bóg wrócił wam wolność - mówiła konsul.

Podczas uroczystości przy pomniku odczytano okolicznościowe listy prezydenta Andrzeja Dudy, który objął honorowy patronat nad limanowskim świętowaniem, oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Prezes Kaczyński przypomniał, że Limanowa była droga sercu marszałka Piłsudskiego, który tutaj podczas operacji limanowskiej w 1918 roku wykuwał kształt przyszłych legionów. W niedalekiej Stróży w 1913 roku funkcjonowała szkółka oficerska, która przygotowywała kadry wojskowe i administracyjne przyszłej wolnej Polski.

Więcej na ten temat:

Tu czułem się w Ojczyźnie

Tu ćwiczyła się niepodległość