Tarnowski

Prolog do Listów do siedmiu Kościołów

Kryje w sobie zasadnicze prawdy, które autor Apokalipsy św. Jana rozwinie w dalszej części swego dzieła.

Przez chrzest dokonuje się odrodzenie do dziecięctwa Bożego i otrzymujemy uczestnictwo w królestwie i kapłaństwie Chrystusa. Dzięki zbawczej miłości Jezusa Chrystusa wobec ludzi staliśmy się dziećmi Bożymi królami i kapłanami ku chwale Boga Ojca.

List św. Piotra pozwala lepiej zrozumieć tę prawdę.. „Wy również, niby żywe kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, dla składania duchowych ofiar, miłych Bogu przez Jezusa Chrystusa” (1 P 2,5). „Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem [Bogu] na własność przeznaczonym” (1 P 2,9).

Autor kończy prolog tzw. doksologią: „Jemu chwała i moc na wieki wieków! Amen”. Takie słowa pochwały pod adresem Boga albo Chrystusa noszą nazwę doksologii (od doksa – chwała, cześć, uwielbienie). W omawianych słowach mieści się nie tyle życzenie, ile raczej stwierdzenie faktu.

Nie ma pewności, czy to zakończenie dotyczy Boga i Ojca, wymienionego wcześniej, czy też Jezusa Chrystusa. Jeżeli przyjmiemy drugą możliwość, to w takim razie wypowiedź ta określa Jezusa jako Boga, bowiem chwała i moc była przypisywana cesarzom, których uważano za bogów. Tak chwała przejawia się w życiu świętych. Od samego początku Kościół, jak świadczą o tym listy apostolskie i katolickie, posiadał żywą świadomość swego powołania do uczestnictwa w chwale Chrystusa (por. Ga. 1,3-5; 1 P 5,10-11; 2 P 3,18).

Chwała (doksa) oznacza majestat, świetność w odniesieniu do wiecznej chwały Boga. W Nowym Testamencie to określenie nie jest przypisywane nigdy ludziom. Natomiast słowo moc oznacza władzę, panowanie. Te przymioty, które w Starym Testamencie przypisywane jest wyłącznie Bogu, w Nowym Testamencie odnoszone są do Chrystusa.

« 10 11 12 13 14 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl