Nowy numer 13/2024 Archiwum

Męka i śmierć Jezusa

Całe życie Jezusa to nieustanna droga ku wydarzeniom, które dokonały się w Jerozolimie.

Pojmany w Getsemani Jezus staje przed Sanhedrynem.

Jezus stanął przed Sanhedrynem, organem władzy o charakterze religijno-politycznym, urzędującym w Jerozolimie. Wysoka Rada składała się z 70 lub 71 członków, w tym stojący na czele Sanhedrynu najwyższy kapłan (Lb 11,16). W czasach Jezusa w jej skład wchodzili przedstawiciele kapłanów, reprezentanci arystokracji i uczonych w Piśmie.

Przewodniczącym Wysokiej Rady w latach 18-36 był Józef z przydomkiem „Kajfasz”. To właśnie on przewodniczył Wysokiej Radzie i doprowadził do skazania Jezusa (Mt 26,57-68; 27,1-12; Mk 14,53-65; 15,1-11). Przesłuchując Jezusa, postawił Mu pytanie, czy jest „Mesjaszem”. W Starym Testamencie w ten sposób określano królów Izraela, ale także wybawcę czasów ostatecznych. Mesjasz miał być przywódcą narodowym, który zwycięży nieprzyjaciół ludu Bożego i zaprowadzi królestwo pokoju i sprawiedliwości. Oprócz tego uważano, że dokona odnowienia kultu Bożego.

W czasie publicznej działalności Jezus wystrzegał się jawnego głoszenia swej mesjańskiej godności. Kiedy jednak stanął przed Sanhedrynem wyraźnie potwierdził swoją godność. Odpowiadając na pytanie Kajfasza „Czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży?” (Mt 26,63) Jezus przywołał tajemniczą postać „Syna Człowieczego” (Mt 26,64), pojawiającą się już wcześniej w Jego wypowiedziach, i z całą mocą wyznał: „Tak, Ja Nim Jestem” (Mt 26,64).

Użycie przez Jezusa tytułu „Syn Człowieczy” nie było przypadkowe. Przywołując fragment z Księgi Daniela (Dn 7,13) Jezus określił kim jest. Stwierdził: Jestem Synem Człowieczym, który doświadczy niezwykłej interwencji Boga i dzięki niej zostanie uwielbiony. W ten sposób dał do zrozumienia, że jest równy Bogu – jest „Synem Bożym”. Jest Bogiem.

Arcykapłan uznał, że Jezus zbluźnił i zasługuje na śmierć (Mt 26,65; Kpł 24,16). Według bowiem członków Wysokiej Rady Jezus przypisał sobie nie tyle godność mesjańską ale nade wszystko godność boską.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl