Nowy numer 17/2024 Archiwum

"Duch Boży" w oczach wspólnoty z Qumran

Patrząc na najróżniejsze używanie hebrajskiego słowa rûaḥ widać wielką wieloznaczność tego terminu.

Termin rûaḥ – duch, w tradycji judaistycznej pojawia się jednak nie tylko w tekstach biblijnych. Pojawia się także w różnych komentarzach, opracowaniach biblijnych. Wyrażenie „duch Boży” pojawia się także w tekstach międzytestamentalnych.

Do literatury międzytestamentalnej można zaliczyć teksty odnalezione w Qumran, wspólnocie esseńskiej która osiedliła się na zachodnim brzegu Morza Martwego, która powstała i istniała na przełomie czasów Starego i Nowego Testamentu[4]. Można powiedzieć, iż wspólnota z Qumran należała do przełomu czasów w historii zbawienia. Wspólnota ta została zniszczona około 68 roku po Chrystusie podczas powstania żydowskiego przez legiony rzymskie[5]. Wcześniej, przed zniszczeniem, członkowie wspólnoty ukryli biblijne i niebiblijne rękopisy w pobliskich grotach. Kolejne wieki pokryły całe te tereny pyłem, kurzem i piaskiem. Dopiero w 1947 roku schowane w grotach zwoje zostały odnalezione. W jedenastu grotach odnaleziono w lepszym czy gorszym stanie ponad 800 pergaminowych i papirusowych rękopisów. Spośród nich 11 zwojów zachowało się w stanie prawie całkowicie kompletnym[6]. Większość jednak uległo mniejszym lub większym zniszczeniom. Teksty te zostały spisane w języku hebrajskim, są jednak także teksty w języku aramejskim oraz nieliczne w języku greckim.

Teksty te były dla mieszkańców terenów nad Morzem Martwym prawdziwymi skarbami. Dla wspólnoty z Qumran stanowiły one największą wartość. Dzięki nim bowiem, zbliżali się do spotkania z Mesjaszem, mogli na to spotkanie przygotowywać się. Qumrańczycy mogli odczytywać drogę prowadzącą ku zbawieniu. Stąd też niezwykła troska owej wspólnoty, wyrażająca się w nieustannym przepisywaniu, czytaniu, w chwili zaś zagrożenia, w niezwykle pieczołowitym zabezpieczeniu wszystkich rękopisów. W tekstach tych – również w tych pozabiblijnych – określenie „duch Boży” pojawia się blisko pięćset razy[7].

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl