Trasa jak zawsze liczy 240 km i rozłożona jest na 9 dni.
Piesza Pielgrzymka Tarnowska składa się z dwóch części, które podążają co Częstochowy dwoma, różnymi trasami. Trasy te niejednokrotnie się przecinają i pokrywają, mimo to w dość znaczący różnią się od siebie. W skład części „A” wchodzą grupy od 1 do 13, zaś w skład części „B” grupy od 14 do 26. W ciągu dziewięciu dni pielgrzymi mają do przejścia około 240 km.
Ks. Stanisław Ruchała, który od 1985 roku przez długie lata był dyrektorem PPT przyznaje, że w organizacji trasy było na początku dużo improwizacji. Przygotowania do pielgrzymki w pierwszych latach zaczynały się w kwietniu, maju. Także w dziedzinie wytyczania trasy. – Było nas czterech: ks. Wiater, ks. Czesław Konwent, ks. Stanisław Pilch, no i ja. Jechaliśmy jednym samochodem. Ks. Pilch prowadził, razem wszyscy obserwowaliśmy i szacowali kolejne punkty trasy, a ja notowałem: miejscowości i przejechane kilometry. Trasa ostatecznie wyglądała tak, jak mi się zapisało w notesie – przyznaje ks. Ruchała. Twórcy trasy wiedzieli na początku tylko mniej więcej, którędy zmierzać do Częstochowy. I wiedzieli, że trzeba te kilometry przejść w dziewięć dni.
Współczesny schemat trasy PPT. Grzegorz Brożek /GN
– Chodziło nam od początku o to, aby nawiedzić kilka sanktuariów, a więc mamy Szczepanów i Zabawę, potem są Okulice, Zielenice oraz ważne z punktu wiedzenia historycznego i narodowego Racławice. Potem jest Miechów i tysiącletni Żarnowiec. A do Częstochowy prowadzą nas piękne tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej – objaśnia ks. Stanisław.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.