Nowy numer 17/2024 Archiwum

Druga mowa Mojżesza do Izraela

Zachowywanie przykazań jest odpowiedzią na Bożą miłość (Pwt 5,1-11,32).

W grupie ostatnich sześciu przykazań dotyczących relacji z innymi ludźmi można dostrzec dwie wzajemnie powiązane ze sobą serie, gdzie pierwsza, zakazująca naruszania istotnych wymiarów ludzkiego życia, została ujęta w formie krótkich zakazów: „Nie będziesz zabijał. Nie będziesz cudzołożył. Nie będziesz kradł” (Pwt 5,17-19), natomiast druga seria, którą tworzą dłuższe sformułowania, podaje najważniejsze przyczyny łamania tych zakazów: „Nie złożysz kłamliwego zeznania przeciwko swojemu bliźniemu. Nie będziesz pożądał zony swojego bliźniego. Nie będziesz pragnął jego domu, jego pola, jego sługi, jego służącej, jego wołu, jego osła ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego” (Pwt 5,20-21). A zatem, kłamstwo, czy fałszywe oskarżenie bliźniego (Pwt 5,20) może doprowadzić do jego śmierci (Pwt 5,17), jak w przypadku bezpodstawnego posądzenia Nabota, właściciela winnicy, o złorzeczenie Bogu i królowi, w wyniku którego został ukamienowany, a jego posiadłość przejął nikczemny władca Izraela Achab i jego żona Izebel (1Krl 21), lub wywołać żądzę zemsty u osoby pomówionej o coś. Pożądanie czyjejś żony (Pwt 5,21) może prowadzić do zdrady małżeńskiej (Pwt 5,18), a pragnienie cudzej własności (Pwt 5,21) może skończyć się kradzieżą (Pwt 5,19). Podsumowując, możemy bez wahania powiedzieć, że Dziesięć przykazań Bożych, przekazanych w tekstach Księgi Wyjścia i Księgi Powtórzonego Prawa, zawiera wskazania etyczne o fundamentalnym znaczeniu, zwłaszcza dla wspólnot Żydów i chrześcijan. Pełny sens Dekalogu objawił Jezus Chrystus, pozostawiając chrześcijanom najważniejszą interpretację Dziesięciu przykazań Bożych, co zostało utrwalone w Kazaniu na Górze (Mt 5,17-48). Apostoł Paweł naucza, że człowiek najdoskonalej wypełnia prawo Boże, kiedy pozostaje wierny Jezusowi, żyjąc przykazaniem miłości Boga i bliźniego (Rz 10; 13,8-10).

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl