Nowy numer 18/2024 Archiwum

Ostatnia Pascha Jezusa (Łk 22,1-38)

Długa droga do Jerozolimy zbliża się ku wypełnieniu.

Jak wyglądała uczta Paschalna sprawowana przez Jezusa z apostołami?

Przed rozpoczęciem uczty paschalnej Jezus wyznaje, że oczekiwał jej z wielkim utęsknieniem. To pragnienie było spowodowane nie tylko tym, że uczta ta miała być Jego pożegnalnym posiłkiem z apostołami, ale nade wszystko tym, że uczta ta miała zapoczątkować zupełnie nowy rodzaj obecności Jezusa we wspólnocie uczniów. Mówiąc o pragnieniu spożywania Paschy z uczniami, Jezus równocześnie zapowiada swe cierpienie i śmierć (Łk 22,15). Ostatnia Pascha, jaką Jezus spożywa z uczniami, staje się znakiem przyszłego królestwa Bożego, którego pełne urzeczywistnienie dokona się przez Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie.

Po wstępnym przemówieniu Jezusa rozpoczęła się uczta paschalna. Ewangelie zasadniczo nie podają szczegółów związanych z przebiegiem samego posiłku. Nie wspominają o przygotowanych potrawach ani też o hagadzie paschalnej. Jedynie św. Łukasz pisze o kielichu, który Jezus podał uczniom by po kolei z niego pili, jeszcze przed ustanowieniem Eucharystii. Wydaje się zatem, iż uczta ta w swej strukturze była podobna do uczty paschalnej. Kielich zaś o którym pisze św. Łukasz był pierwszym kielichem, który otwierał całą ceremonię. Łukasz pisze także, iż przed podaniem kielicha uczniom Jezus odmówił modlitwę dziękczynną. Łukasz pisząc o dziękczynieniu i używa czasownika eucharisteo, który powtarza jeszcze w Łk 22,19. Od tego właśnie czasownika pochodzi nazwa Eucharystia.

« 13 14 15 16 17 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl