Nowy numer 18/2024 Archiwum

Jak interpretować Apokalipsę św. Jana?

Autor ostatniej księgi Pisma św. korzystał z wielu źródeł, gdy posługiwał się językiem symbolu.

Czy można podać ogólną zasadę interpretacji Apokalipsy św. Jana?

Zasadnicza trudność w interpretacji Apokalipsy św. Jana  nie sprowadza się w zasadzie do kłopotów z rozszyfrowaniem poszczególnych symboli, chociaż w dalszym ciągu panuje niepewność, np. nie wiemy dokładnie, kogo oznacza pierwszy z czterech jeźdźców Apokalipsy? Według jednych egzegetów jeździec na białym koniu jest Antychrystem, zaś dla innych Chrystusem. Jeszcze inni sądzą, że chodzi w tym wypadku o Słowo Boże lub o samego Boga. Kto jest zdolny poznać tajemnicę liczby Bestii – 666? Albo co oznacza okres tysiąca lat, w czasie którego słudzy Boga będą królować z Chrystusem? Pozostają ciągle niejasności w interpretacji symboli. Zasadnicza jednak trudność, związana z wyjaśnieniem Apokalipsy św. Jana, polega na czym innym. Jak ustalić i określić proporcje między różnymi poziomami (płaszczyznami) wizji? Wizje te można umiejscowić na różnych płaszczyznach: historycznej, prorockiej i eschatologicznej, w zależności od tego, czy akcentuje się to, co dotyczy czasów, w których żył wizjoner, czy to, co odnosi się do przyszłych wieków, czy końca świata (eschatologia). Omawiana księga jako list pasterski dotyczy konkretnej sytuacji historycznej, którą trzeba wyjaśnić. Jako proroctwo odsłania bieg aktualnych i przyszłych wydarzeń, a odnosi się także do końca świata.

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl