Nowy numer 19/2024 Archiwum

Jak interpretować Apokalipsę św. Jana?

Autor ostatniej księgi Pisma św. korzystał z wielu źródeł, gdy posługiwał się językiem symbolu.

„Należy się liczyć w Apokalipsie ze znamienną dla profetyzmu swobodą chronologiczną: a) jedna i ta sama wizja może obejmować jednocześnie przeszłość, teraźniejszość i przyszłość; b) zjawisko perspektywy prorockiej nakazuje oględność w rozstrzyganiu o czasie urzeczywistniania zapowiedzi; c) aluzja do dziejów współczesnych autorowi zawarta w jakimkolwiek symbolu nie wyczerpuje jego sensu ponaddziejowego, możliwości jego dalszych realizacji w wiekach następnych”.[1]

Systemy interpretacji różnią się między sobą w zależności od tego, którą z powyższych płaszczyzn akcentują: dzieje współczesne hagiografowi, losy Kościoła w ciągu wieków czy też koniec świata.

To genialne dzieło, jakim jest Apokalipsa św. Jana, wzbudza jednak w nas lęk. Czujemy się wobec niego mali i bezbronni. Zrozumienie tego, co jest treścią całego dzieła i poszczególnych jego części, napotykało dawniej i napotyka dzisiaj na znacznie większe trudności, niż te, z jakimi spotykamy się w wypadku innych ksiąg Nowego Testamentu. Dlatego w ciągu wieków zrodziło się bardzo wiele najróżnorodniejszych systemów interpretacji. Bardzo często egzegeci, niejednokrotnie opierając się na subiektywnych kryteriach, wypowiadali i rozpowszechniali tak wiele opinii nie mających prawie żadnych podstaw, że wytworzył się chaos, w jakim można się zorientować tylko z wielkim trudem.

« 6 7 8 9 10 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl