Nowy numer 48/2020 Archiwum

Podróż Pawła Apostoła do Rzymu

Święty Łukasz relacjonuje ten wątek bardzo szeroko w Dziejach Apostolskich.

Chcemy teraz przyglądnąć się podróży Pawła Apostoła do Rzymu. Jest to wielowątkowa historia przedstawiona w kilku końcowych rozdziałach Dziejów Apostolskich.

Święty Łukasz relacjonuje ten wątek bardzo szeroko, bo aż w niemal sześciu rozdziałach (Dz 23-28). Rzeczywiście jest to niezwykle bogata historia, jednak na nasze potrzeby możemy wyróżnić dwie główne części tej opowieści. Pierwszą jest relacja o tym jak Paweł, który zostaje uwięziony broni się przed różnymi trybunałami wykazując swoją niewinność. Druga część dotyczy już samej podróży morskiej z Cezarei do Rzymu i związanych z nią wydarzeń.

Skupmy się zatem najpierw na pierwszym wątku, czyli tym jak Paweł broni się przed różnymi trybunałami.

Zanim powiemy o samych mowach obronnych Pawła - uprzedzając nieco fakty - chciałbym najpierw poruszyć w tym kontekście jeszcze jeden wątek, który wpłynął decydująco na taki, a nie inny przebieg wydarzeń. Chodzi o odwołanie się Apostoła do Cezara. To właśnie Pawłowe odwołanie się do tego prawa, które posiadał jako obywatel Rzymu, doprowadziło w konsekwencji do jego podróży do stolicy Imperium.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Co oznacza imię Łazarz?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl
lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor