Nowy numer 17/2024 Archiwum

Trzecia mowa Mojżesza do Izraela

Wybierz szczęśliwe życie, czyli przyjaźń z Bogiem (Pwt 29,1-30,20).

Kolejny fragment trzeciej mowy Mojżesza przypomina, że przymierze, które Bóg zawarł ze wszystkimi Izraelitami pod Synajem, by stali się Jego szczególną własnością dotyczy tak obecnego, jak i przyszłych pokoleń Izraela: „Macie wejść w przymierze poparte przysięgą PANA, waszego Boga. On dzisiaj zawiera je z wami, aby was ustanowić swoim ludem. On będzie waszym Bogiem, jak obiecał i jak przysiągł waszym przodkom: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi. Nie tylko z wami zawieram to przymierze (…). Zawieram je z tymi, którzy dzisiaj stanęli tu przed PANEM, naszym Bogiem, oraz z tymi, których tu dziś jeszcze nie ma” (Pwt 29,11-14). Przymierze Boga z narodem wybranym oraz przyjęcie prawa, jako konsekwencji zaistnienia nowych relacji, umożliwia wejście w życiodajną bliskość stworzenia ze Stwórcą, co stanowi najważniejszy wymiar ludzkiej egzystencji teraz i w przyszłości. Stąd też chrześcijanie wierzą, że nowe przymierze, otwierające wszystkim ludziom drogę do zbawienia, zostało ogłoszone i zawarte przez Jezusa Chrystusa (np.: Mt 26,26-28; Hbr 8,8-13). Żydowscy uczeni, komentując odnowienie przymierza Boga z Izraelitami w kraju Moabu wyjaśniają, że wydarzenie to służyło umocnieniu tej wyjątkowej więzi, zwłaszcza w odniesieniu do przyszłości, by zachować miłość do Boga w sytuacjach mogących osłabiać tę relację. W dalszej części trzeciej mowy pożegnalnej Mojżesza pojawia się ostrzeżenie przed złem pogańskich kultów: „Wiecie przecież, jak mieszkaliśmy w ziemi egipskiej i jak przechodziliśmy między narodami, które mijaliśmy. Widzieliście u nich obrzydliwe bożki z drewna, kamienia, srebra i złota. Niech nie będzie wśród was mężczyzny ani kobiety, ani rodziny, ani rodu, których serce odwróciłoby się dziś od PANA, naszego Boga, by służyć bogom tych narodów. Niech nie będzie wśród was korzenia, wydającego truciznę i piołun” (Pwt 29,15-17).

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl