Kim On dla mnie jest? Uciszenie burzy na jeziorze (Łk 8,22-25)

Każdy chrześcijanin winien sobie nieustannie stawiać fundamentalne pytanie: kim dla mnie jest Jezus Chrystus – odpowiedzią na nie jest codzienne życie, codzienne postępowanie.

W czasach rzymskich, kiedy Tyberiada stała się największym miastem nad brzegiem jeziora, rozpowszechniła się najbardziej nazwa Jezioro (Morze) Tyberiadzkie (J 6,1; 21,1), która utrzymała się aż do naszych czasów (Tyberiadę założył Herod Antypas, w 20 roku po Chr.). Państwo Izraela wróciło do biblijnej nazwy Jam Kinneret (Morze Kinneret).

Jezioro, przez które przepływa rzeka Jordan, liczy blisko 21 km długości, do 12 km szerokości i do 48 metrów głębokości. Znajduje się około 213 metrów poniżej poziomu Morza Śródziemnego. Góry i wzgórza otaczają jezioro ze wszystkich stron, przerywając się jedynie w miejscu, gdzie wpływa doń Jordan (na północnym krańcu jeziora) i gdzie rzeka wypływa (po przeciwnej stronie, nieco na południowy zachód). Między zboczami wzgórz otaczających jezioro i jego wodami pozostaje na ogół tylko wąski pas płaskiego brzegu. Jedynie w dwóch miejscach brzeg staje się szerszy, tworząc niewielkie równiny: na północnym wschodzie od strony lewego brzegu Jordanu wpadającego do jeziora, oraz na zachodzie, między Migdal i ‘Ain Tabgha (równina Genezaret).

Większość apostołów Jezusa pochodziła z rybackich miejscowości położonych nad Jeziorem Tyberiadzkim. Tutaj również, nad jeziorem Jezus spędził najwięcej czasu. Tu dokonały się tez niezwykłe wydarzenia: rozmnożenie chleba, cudowny połów ryb, liczne uzdrowienia. Na górze błogosławieństw – wznoszącej się majestatycznie nad jeziorem Jezus.

Po upadku powstania żydowskiego przeciwko Rzymianom w 135 roku, wszyscy Żydzi zostali usunięci z Jerozolimy. Wtedy centrum żydowskiej kultury i nauki stał się region Jeziora Tyberiadzkiego, w szczególności miasto Tyberiada. W Tyberiadzie spisano treść Talmudu Palestyńskiego.

Niezwykle czyste Jezioro Galilejskie cechuje bogactwo gatunkowe ryb. Józef Flawiusz opisuje dobrze prosperujące w czasach Jezusa rybołówstwo. Przekazuje on, iż na jezioro wypływało regularnie ponad dwieście łodzi. Aż po dziś dzień rybołówstwo odgrywa ważną rolę, również i dziś rybacy muszą być przygotowani na porywiste wiatry z otaczających jezioro dolin, które mogą niespodziewanie wzburzyć zwykle spokojne wody jeziora często nazywanego Jeziorem Jezusa[3].

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..