Nowy numer 18/2024 Archiwum

Na drogach wiary biblijnego Izraela 2

Życie Mojżesza przykładem drogi od nadziei złudnej do nadziei wiary.

Mojżesz stał się prawdziwym przewodnikiem, ukazującym właściwą drogę wiary wtedy, gdy zaufał Bogu w sytuacji po ludzku beznadziejnej, pomagając tym samym otworzyć się Izraelitom na niewyobrażalne ocalenie, jakim było przejście przez morze. Doświadczenie zbawczego działania Boga spowodowało, że również rodacy Mojżesza otworzyli się na rzeczywistość wiary:

„PAN wybawił w tym dniu Izraela spod władzy Egiptu. Izraelici widzieli martwych Egipcjan na brzegu morza. Zobaczyli ogromną moc, której PAN użył wobec Egipcjan, i ogarnęła ich bojaźń wobec PANA. Uwierzyli PANU oraz jego słudze Mojżeszowi” (Wj 14,30-31).

Przywołany fragment czternastego rozdziału Księgi Wyjścia ukazuje transformację postaw Izraelitów pod wpływem ocalającego działania Boga, który wyrwał swój lud z uśmiercających objęć nieprzyjaznych mocy. Przeprowadzenie Hebrajczyków przez morze, co oznacza przebycie drogi od śmierci ku życiu, skutkuje także przejściem od stanu panicznego strachu, jakiego doświadczyli, do postawy bojaźni Bożej, wyrażającej się w ufnej postawie posłuszeństwa Bogu. Mojżeszowe świadectwo zaufania do Boga w godzinie próby pomogło właściwie przeżyć kryzys wiary Izraelitom, którzy na nowo zaufali w Bożą opiekę.

Tylko bowiem bezgraniczne powierzenie swojego życia Bogu, nawet wtedy, gdy nie widzi się drogi wyjścia, sprawia, że dokonuje się przejście z niewoli do wolności, ze śmierci do życia, bo ocalenie leży nie w ludzkiej, ale Bożej mocy. Droga wiary, jakiej uczy Mojżesz każdego wierzącego jest bardzo jasna: pozwolić dobremu Bogu, który pragnie zbawić każdego człowieka być głównym bohaterem historii własnego życia.

« 8 9 10 11 12 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl