Na drogach wiary biblijnego Izraela 2

Życie Mojżesza przykładem drogi od nadziei złudnej do nadziei wiary.

Tak więc tylko inicjatywa podjęta przez Boga rozpoczyna drogę wiodącą do prawdziwego wyzwolenia od wszelkich form zniewolenia, zobrazowanych despotycznymi rządami faraona. Przejście do autentycznej wolności rodzi się z wyzwalającej relacji z Bogiem. Boże zaangażowanie się w ocalenie uciemiężonego ludu dobrze wyraża fraza mówiąca o „zstąpieniu” Boga do kraju faraona, „by wyrwać z rąk Egiptu” (hebr. lehaṣṣîlô mijjad miṣrajim), jak wyrywa się dzikiemu zwierzęciu zdobycz, ludzi znajdujących się w ziemi, w której nie da się żyć, gdyż panuje w niej śmiertelne zagrożenie. Ponieważ ocalenie Izraelitów miało się dokonać poprzez trudną misję, dlatego też Mojżesz, wybrany na pośrednika tego Bożego działania, stawia pytanie, chcąc bardziej poznać powołującego go Boga:

„Mojżesz powiedział: Oto pójdę do Izraelitów i oznajmię im: «Bóg waszych ojców posyła mnie do was». Jeśli jednak spytają mnie: «Jak On się nazywa?», co im odpowiem? Bóg odrzekł: JESTEM TYM, KIM JESTEM. Tak masz powiedzieć Izraelitom: «JESTEM» posyła mnie do was” (Wj 3,13-14).

Pytanie Mojżesza zmierzało do lepszego poznania Boga, który objawił mu swoje niewypowiadalne imię – „Jestem, który jestem” – by poprzez zawartą w nim treść wskazać na swoją zbawczą obecność pośród ludzi. Bóg, który zbawia ludzi wchodzi w ludzką historię, by być z każdym człowiekiem. Stwórca, wszystkiego, co istnieje, widząc nędzę swojego ludu, postanowił wejść w jego dzieje, by go wyzwolić. Brzmienie Bożego imienia – „Jestem” - zapewnia o nieustannej opiekuńczej i zbawiającej obecności Boga z człowiekiem i dla człowieka. Po tym, jak Bóg zapewnił Mojżesza o swojej bliskości – „Jestem z tobą!” (Wj 3,12) – wyruszył w drogę, w czasie której doświadczył, jakie rzeczy mogą się dziać, gdy człowiek powierzy się Bogu, nawet w sytuacji po ludzku beznadziejnej.

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..