Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wiara w pismach prorockich 2

Prorocy zapisali się w historii biblijnej jako niezłomni stróże wiary.

Czego więc uczy nas prorok Amos walczący z bałwochwalstwem Izraela formalizmem kultycznym?

Dal całości tematu warto jeszcze nadmienić, że gdy czytamy biblijną historię Izraela, a szczególnie literaturę prorocką, to widzimy, że ten problem wciąż był obecny z większym lub większym nasileniem. Od kultu złotego cielca pod Synajem w Księdze Wyjścia do wypędzenia kupców ze świątyni przez Jezusa, o czym czytamy w ewangeliach. To chyba dwa najbardziej tkwiące w naszych głowach obrazy biblijne związane z tymi tematami. Prorok Amos natomiast działał w VIII w. przed Chrystusem w Królestwie Północnym. Właśnie wtedy w tym królestwie ze szczególną intensywnością kwestia bałwochwalstwa oraz formalizmu religijnego  na nowo odżyła. Tym zaś prorokiem, który napiętnował te występki był właśnie Amos.

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Do jakiej księgi Starego Testamentu nawiązuje autor Pierwszego Listu św. Piotra?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl

lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor