Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jezus Królem. Proces przed Piłatem (J 18,28-19,16)

Niezwykła jest postawa Jezusa. W całym procesie jest On pełen godności. Jest spokojny, można by rzec: emanuje od niego prawdziwa, spokojna Miłość.

IV. Kontemplatio – czas bycia sam na sam z Panem

Po lectio – po poznaniu słowa, po spojrzeniu na siebie – meditatio, po oratio – po modlitwie, następuje czas ciszy – bycie w ciszy z Bogiem.

Modlitwa na zakończenie medytacji

Boże mój Boże, Ty jesteś moim Bogiem od łona mojej matki, Panie, nie stój z daleka; Pomocy moja, spiesz mi na ratunek! Ocal od miecza moje życie, wybaw mnie – wysłuchaj mnie!  Będę głosił imię Twoje swym braciom i chwalić Cię będę pośród zgromadzenia:  bo władza królewska należy do Pana i On panuje nad narodami. Tylko Jemu oddadzą pokłon wszyscy, co śpią w ziemi, przed Nim zegną się wszyscy, którzy w proch zstępują. A moja dusza będzie żyła dla Niego,  potomstwo moje Jemu będzie służyć, opowie o Panu pokoleniu przyszłemu, a sprawiedliwość Jego ogłoszą ludowi, który się narodzi: «Pan to uczynił». (Ps 22)

 

[1] Piłat, piąty z kolei prefekt rzymskim, sprawował władzę w Judei od roku 26 do 36 po Chr. (wcześniejsi prokuratorzy to Koponiusz, Marek Ambibulus, Anniusz Rufus oraz Waleriusz Gratus). Historycy mówią o Piłacie jako o człowieku autorytarnym i okrutnym. Złożony został z urzędu przez cesarza Witeliusza.

[2] J. Flawiusz, Wojna Żydowska, II,9,2-3.

[3] Tamże, II,9,4.

[4] Mors Pilati – Śmierć Piłata.

[5] Choć warto także pamiętać o przekonaniu Koptów, według których Piłat po pewnym czasie, pod wpływem swojej żony Klaudii, nawrócił się na chrześcijaństwo. Według niektórych kościołów wschodnich Piłat miał popełnić samobójstwo z powodu wyrzutów sumienia za skazanie Jezusa na śmierć. Zob. H.J. Klauck, The Apocryphal Gospel. An Introduction, London 2003, s. 98.

[6] Zob. J. Flawiusz, Wojna Żydowska, II,8,1.

[7] Wydaje się, iż Rzymianie zarezerwowali dla siebie karę śmierci, z wyjątkiem przypadków profanacji świątyni i prawdopodobnie cudzołóstwa (por. J 8,1). Ukamienowanie Szczepana (Dz 7,58) jest najprawdopodobniej samosądem, zaś Jakuba (Dz 12,2) stanowi wyjątek.

[8] Prefekt rzymski w czasach Jezusa miał także pieczę nad ubiorem arcykapłana i wydawał mu uroczystą szatę tylko na wielkie święta. Zob. J. Flawiusz, Dawne dzieje Izraela, XVIII,4,3.

[9] Wieczerzę paschalną spożyto w piątek wieczorem, sama zaś Pascha wypadała w szabat. Na piątek – dzień przed uroczystością paschy i szabatem wskazują także informacje innych ewangelistów: w tym dniu Szymon Cyrenejczyk wracał z pola (Mk 15,21), Józef z Arymatei kupił płótna (Mk 15,46), a kobiety mogły przygotować wonności i olejki (Łk 23,56).

[10] Zasadniczą rezydencją Piłata była Cezarea. Ale na dni świąteczne namiestnik rzymski przenosił się do Jerozolimy, by nie dopuścić do rozruchów. Trudno jednoznacznie uznać, gdzie znajdowało się pretorium. Być może, jak chcą niektórzy, było ono w pałacu Heroda, w zachodniej części miasta, w pobliżu tzw. bramy Jafskiej, w dzisiejszej cytadeli. Na zewnątrz pałacu widniały trzy potężne wieże zbudowane przez Heroda: Hippakusa, Fazaela i Mariamme (zob. J. Flawiusz, Wojna Żydowska, II,14,8). Inni na miejsce pretorium wskazują twierdzę Antonia – twierdzę przebudowaną przez Heroda Wielkiego i nazwaną tak na cześć Marka Antoniusza. W latach bowiem trzydziestych XX wieku pod klasztorem Sióstr Syjońskich odkryto starożytne posadzki, które mogły być świadkami wydarzeń opisanych przez św. Jana. W miejscu tym znajduje się obecnie wybudowana w 1868 r. bazylika Ecce Homo, Franciszkańska Szkoła Biblijna wraz kościołami Biczowania i Włożenia Krzyża na Jezusa, oraz szkoła muzułmańska z dziedzińca której każdego piątku wyrusza procesja drogi krzyżowej. (Zob. W.F. Albright, Archeologia Palestyny, Warszawa 1964, s. 305-306). Warto pamiętać, iż w czasach Chrystusa żołnierze rzymscy stacjonowali zarówno w twierdzy Antonia, jak i w pałacu Heroda.

[11] Tą nieczystość mogły spowodować pogańskie kobiety obecne w pretorium, które nie przestrzegały przepisów o czystości rytualnej (Kpł 15,19-33). Nieczystość pretorium mogły sprawiać szczątki ludzkie które mogły być tam pochowane (Lb 19, 16; 31, 19). Inni uważają, iż powodem zagrożeniem dla nieczystości mogła być obecność chleba kwaszonego w domu pogańskim. Według zaś Prawa Żydowskiego w wigilię paschalną od południa nie wolno było przetrzymywać w domu kwasu (Pwt 16,4).

[12] Zob. I. de la Potterie, Męka Jezusa Chrystusa, Kraków 2006, s. 85.

[13] Rzymianie stosowali potrójnego rodzaju biczowanie: fustigatio (lekka chłosta), flagellatio (biczowanie), verberatio (uderzanie batogiem zwanym flagellum, zawsze połączone z innymi karami, najczęściej z ukrzyżowaniem).

[14] Zob. I. de la Potterie, Męka Jezusa Chrystusa, s. 99.

« 14 15 16 17 18 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl