Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym

Bezkompromisowy Bóg treścią pierwszego przykazania.

Dość rozpowszechnionym i wykraczającym poza pierwsze przy­kazanie zjawiskiem jest serwilizm. Towarzyszy mu poniżające podlizywanie się, kult przywódcy posunięty do granic śmiesz­ności, płaszczenie się i przymilanie, przypochlebne uśmiechy, ciągłe aplauzy, bezwarunkowa aprobata. Mówi się i pisze tylko takie rzeczy, które podobają się przy­wódcy, a unika najmniejszej krytyki czy najdrobniejszej róż­nicy zdań.[36]

W polskim społeczeństwie, które przywiązuje tak dużą wagę do widowiskowości, pierwsze przykazanie przekracza się rów­nież poprzez nadmiernie uwielbienie dla gwiazd, którymi są: aktorzy, piosenkarze, osobowości telewizyjne, sportowcy, po­litycy. Zastępy wiernych okazują w stosunku do nich praw­dziwy kult, który często kończy się fanatyzmem, zbiorową eg­zaltacją, ze stopniową utratą poczucia umiaru i właściwych proporcji.

Obok różnych form bałwochwalczego kultu sprzeczne z wiarą w jednego Boga jest świętokradztwo – czyli profanacja osób, rzeczy i miejsc świętych; zabobony – czyli wiara w magiczną moc człowieka, jego panowanie nad światem, nad przyrodą, nad wszystkimi stworzeniami, a także wróżbiarstwo, które jest próbą odgadnięcia za pomocą szczególnych technik przyszłych zdarzeń albo nieznanych zdarzeń z teraźniejszości. Katechizm Kościoła Katolickiego podkreśla wyraźnie, że należy odrzucić wszelkie formy wróżbiarstwa: odwoływanie się do szatana (np. czarna magia czyli czarownictwo – usiłowanie szkodzenia lub osiągania korzyści z przywoływaniem pomocy szatana, przy pomocy talizmanów, amuletów), wszelkie praktyki satanistyczne, przywoływanie zmarłych (nekromancja), lub inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość, takie jak: korzystanie z horoskopów, astrologii, magii, czarów, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb. Praktyki te są sprzeczne z czcią i szacunkiem – połączonym z miłującą bojaźnią – które należą się jedynie Bogu.[37]

« 10 11 12 13 14 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl