Nowy numer 37/2021 Archiwum

Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym

Bezkompromisowy Bóg treścią pierwszego przykazania.

Pierwsze przykazanie poprzez swoją treść przedstawia nam Boga bezkompromisowego. To znaczy, że cześć boska należy się wyłącznie jemu Jedynemu Bogu, gdyż oprócz Niego nie ma i nie może być innego prawdziwego Boga. Biblia nie wyklucza tego, że na tym świecie i w życiu ludzi mogą być tak zwani „inni bogowie”, lecz w ostatecznym rozrachunku nie wchodzą oni w grę.

Nakaz fundamental­ny: „Będziesz się bał Pana, Boga swego, będziesz mu służył” (Pwt 6, 13) staje się zatem pierwszym wezwaniem i zarazem żądaniem, by człowiek Boga przyjął i oddawał Mu należną cześć poprzez swoje czyny i właściwą postawę. Tak więc pierwsze przykazanie Dekalogu ma charakter globalny i fundamentalny, gdyż zawiera w sobie pozostałe przykazania i stanowi dla nich swoistą podstawę. W niniejszej refleksji pierwsze przykazanie Boże zostanie przedstawione od strony pozytywnej (co należy czynić) i od strony negatywnej (czego należy się wystrzegać, czyli co jest grzechem).

Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon

i Jemu samemu służyć będziesz (Mt 4,10).

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

W których artykułach Symbolu Apostolskiego Katechizm Kościoła Katolickiego wyjaśnia wiarę Kościoła o rzeczach ostatnich człowieka i widzialnego świata?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pllub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor