Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym

Bezkompromisowy Bóg treścią pierwszego przykazania.

Uwielbienie Boga w adoracji uwalnia człowieka od wszelkiej nie­woli, uodparnia go na urok wszelkich bożków świata, oczysz­cza serce z bezprawnych zaborców, czyniąc je dostępnym dla Jedynego Pana. Adoracja stanowi element wyzwolenia. Nadaje człowiekowi tytuł szlachetności, wielkości i godności. Człowiek zdolny do pochylenia się przed Bogiem kroczy z podniesioną głową.

Przejawem czci Boga najbardziej powszechnym, bo wkraczającym w życie codzienne, jest modlitwa. W religijności zawsze wyznaczano jej pierwsze miejsce.[19] Modlitwa jest aktem czci Boga, gdyż dzięki niej człowiek przyznaje, że wszystko otrzymuje od Boga jako miłującego Ojca. Wyraża niezachwianą ufność w dobroć i wszechmoc Boga i stawia człowieka w prawdzie przed Jego obliczem.

Modlitwa jest wzniesieniem ducha do Boga i wyrazem Jego uwielbienia. Katechizm Kościoła Katolickiego stwierdza, że modlitwa jest konieczna do tego, aby móc zachować przykazania.[20] „W modlitwie – podkreśla papież Benedykt XVI w encyklice Spe salvi  – człowiek powinien uczyć się, o co prawdziwie powinien prosić Boga – co jest godne Boga”.[21] Modlitwa jest więc podstawowym warunkiem chrześcijańskiego życia moralnego, gdyż przez nią człowiek ustala kontakt z Bogiem, źródłem i celem działania.[22]

W życiu chrześcijanina powinny zaistnieć różne formy modlitwy a mianowicie: modlitwa uwielbienia, dziękczynienia, prośby, przeproszenia czyli modlitwa pokutna, ekspiacyjna, przebłagalna, także metody modlitwy, które przekazuje tradycja chrześcijańska, a więc:  modlitwa ustna, która jest tą formą rozmowy z Bogiem, w której wzniesienie umysłu i serca zostaje uzewnętrznione poprzez słowa, gesty i ryty. Możemy roz­różnić tu modlitwę liturgiczną, wspólnotową i prywatną.[23]

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl