Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym

Bezkompromisowy Bóg treścią pierwszego przykazania.

Pierwsze przykazanie wzywa również człowieka do nadziei, która „pochodzi z rzeczywistego spotkania z Bogiem”.[13] Papież Benedykt XVI uświadamia wyraźnie w encyklice Spe salvi, że „Bóg jest fundamentem nadziei – nie jakikolwiek bóg, ale ten Bóg, który ma ludzkie oblicze i umiłował nas aż do końca: każdą jednostkę i ludzkość w całości  (…). Jego królestwo jest obecne tam, gdzie On jest kochany”.[14] Z tego wynika, że podstawowym rysem nadziei chrześcijańskiej jest postawa wierności i całkowitego zawierzenia siebie Bogu i to we wszystkich wymiarach życia.[15] Zaufanie Bogu pomaga człowiekowi przetrwać trudności życiowe i przeciwstawić się pokusie zniechęcenia i rozpaczy.[16] Nadzieja stanowi zatem szczególnie cenny dar, gdyż w niej zawarte jest wezwanie skierowane do człowieka, żądające od niego całkowitego zaufania Bogu. Przyjęcie tego daru i pójście za jego wezwaniem otwiera drogę do pełni życia chrześcijańskiego. Życie chrześcijańskie w praktyce życia powinno się zatem wyrażać się w postawie nadziei.[17] Teologalna cnota nadziei pomaga też określić granice ludzkiego zaangażowania w sprawy doczesne i wspiera w dojrzewaniu na ostateczne spotkanie z Bogiem. Stoi zatem u podstaw ludzkich odniesień do świata jak i do rzeczy ostatecznych. Praktykowanie nadziei, a także wiary i miłości ma istotny wpływ na całe życie moralne chrześcijanina, tworząc nowego człowieka na podobieństwo Boga.

Pierwsze przykazanie, które domaga się czci Boga znajduje swoje najbardziej precyzyjne uzasadnienie w adoracji i modlitwie. Adoracja oznacza uznanie wielkości Boga i małości stworzenia, poczucie transcendencji Boga i tymczasowości człowieka, odkrycie chwały Pana i własnej nicości. Katechizm Kościoła Katolickiego uczy: „Adorować Boga oznacza uznać Go za Boga, za Stwórcę i Zbawiciela, za Pana i Mistrza wszystkiego, co istnieje, za nieskończoną i miłosierną miłość”.[18] Z adoracji wynika dziękczynienie, podziw dla Boga, kontemplacja Jego piękności.

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl