Nowy numer 15/2024 Archiwum

Stary Testament zapowiada Jezusa Chrystusa

"Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli!" (Łk 4,21) - misja Mesjasza wypełnieniem zapowiedzi proroków.

Jak możemy podsumować oczekiwania mesjańskie, wyrażone w tych dwóch „Pieśniach o Emmanueluˮ?

Zapowiadany Mesjasz z pewnością będzie pochodził z rodu Dawida (por. Iz 9,6). Warto jednak zwrócić uwagę na pewien szczegół: jest on określony jako „różdżka z pnia Jessegoˮ oraz „odrośl z jego korzeniˮ (Iz 11,1). Wzmianka o „Jessemˮ − ojcu założyciela dynastii − sugeruje, że zapowiadany potomek będzie „Nowym Dawidemˮ (tę myśl rozwiną kolejni prorocy: Jr 31,9; 33,15.17-22; Ez 34,23; 37,24-25). Z kolei nazwanie go „odrośląˮ zdaje się sugerować, że pojawi się on wówczas, gdy dynastia będzie chyliła się ku upadkowi i żaden jej przedstawiciel nie będzie zasiadał na tronie. Jak pień drzewa może się jeszcze odrodzić i wypuścić gałązki, tak samo pień królewski Jessego w przyszłości odrodzi się w jakimś potomku, który bujnie się rozwinie i na którym spełnią się obietnice złożone niegdyś Dawidowi[16]. Ów król będzie cieszył się szczególną więzią z Bogiem. Podkreśla to zarówno informacja, że „spocznie na nim Duch Pańskiˮ (Iz 11,2), jak też nadanie mu tajemniczych imion, właściwych samemu Jahwe (Iz 9,5). Imiona: „Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokojuˮ wskazują na osobę, w której objawia się obecność i działanie samego Boga (por. Iz 8,23b; 9,6b). Co ciekawe, wśród tych tytułów nie ma określenia „królˮ, lecz „książęˮ. W ten sposób Izajasz konsekwentnie podkreśla, że jedynym w pełnym tego słowa znaczeniu królem w Jerozolimie jest Jahwe, a zasiadający na tronie Dawida potomek − nawet tak wyjątkowy jak zapowiadany Emmanuel − jest tylko Bożym pełnomocnikiem i mandatariuszem[17]. Objawienie się zapowiadanego Mesjasza napełni cały świat radością i weselem (Iz 9,2), gdyż wyzwoli on lud z ucisku (por. Iz 9,3-4), dokona sprawiedliwego osądu (Iz 11,3-4) i zaprowadzi wieczne i powszechne królestwo, które będzie zbudowane na prawie i sprawiedliwości oraz będzie się charakteryzowało trwałym pokojem (por. Iz 9,6; 11,5-9). Szczególnym przywilejem będą się cieszyć ludzie ubodzy i pokorni, podczas gdy gwałtowników i bezbożników spotka zasłużona kara (Iz 11,4)[18].

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl