Nowy numer 17/2024 Archiwum

Stary Testament zapowiada Jezusa Chrystusa

"Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli!" (Łk 4,21) - misja Mesjasza wypełnieniem zapowiedzi proroków.

Gdy słucha się tych zapowiedzi, wyłania się z nich portret zapowiadanego Emmanuela, który do złudzenia przypomina Jezusa Chrystusa, jakiego znamy z kart Ewangelii.

Rzeczywiście, osoba i misja Jezusa stanowi doskonałe wypełnienie zapowiedzi Izajasza. Jest on nie tylko „Synem Dawidaˮ (Mt 1,1), ale również „Synem Bożymˮ (Mk 1,1). Jego pojawienie się na świecie zaowocowało powszechną radością i wzbudziło nadzieję na rychłe spełnienie wielkich zapowiedzi prorockich (por. Łk 2,10.20). Już w momencie narodzin Jezusa-Emmanuela aniołowie ogłaszają nastanie ery pokoju: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których sobie upodobałˮ (Łk 2,14). W momencie chrztu w Jordanie świadkowie mogą zobaczyć, jak „Duch Bożyˮ zstępuje na Niego w postaci gołębicy (Mt 3,16). Śledząc publiczną działalność Jezusa Chrystusa można z łatwością zauważyć, że szczególną uwagę kieruje ku wzgardzonym i opuszczonym, ku grzesznym i zepchniętym na margines społeczny, ku „tym, którzy się źle mająˮ. Dobitnie podkreślił to Zbawiciel w jednej ze swoich mów: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy , którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię!ˮ (Mt 11,28). Wyraźnie ukazują to również „błogosławieństwaˮ, skierowane ku ubogim, głodnym, płaczącym i znienawidzonym przez ludzi z powodu przynależności do Niego, oraz gorzkie „biadaˮ skierowane ku sytym bogaczom i przechwalającym się szydercom (por. Łk 6,20-26). Z kolei całe nauczenie Jezusa koncentruje się wokół tematu „Królestwa Bożegoˮ, które z chwilą przyjścia na świat Zbawiciela zostało zainaugurowane (por. Łk 17,21b). Nie bez powodu św. Jan Paweł II, gdy do rozważanych podczas modlitwy różańcowej tajemnic z życia Jezusa i Maryi dodał tajemnice światła, streścił znaczną część publicznej działalności Chrystusa jako: „Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawróćeniaˮ (por. Mk 1,15)[19]. Trzeba też wspomnieć, że nie tylko współcześni dostrzegali w Chrystusie wypełnienie starotestamentalnych proroctw, ale również  On sam powołał się na ich autorytet, legitymizując swe posłannictwo.

« 6 7 8 9 10 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl