Nowy numer 17/2024 Archiwum

Odnajdując Jezusa Chrystusa w psalmach

Uwielbiać wierność Boga, która wypełnia się ostatecznie w Jezusie Chrystusie - Psalm 146.

Czyżby powracał motyw bezbożnych możnowładców, w których nie należy pokładać nadziei, jak przestrzegał już psalmista?

W zakończeniu centralnej części Psalmu 146 można dostrzec przeciwstawienie sprawiedliwych, których Bóg miłuje (w. 8c) grzesznikom, których plany z kolei niweczy (w. 9c). To negatywne zestawienie znamionuje biblijną poezję, gdzie drogi bezbożnych, w odróżnieniu od prostych i bezpiecznych ścieżek życia człowieka polegającego na Bogu, są przedstawiane jako pokrzywione, co w pewien sposób zapowiada ostateczny los złoczyńców[16]. Wymieniane dotychczas przez psalmistę zbawcze działania Boga, które są powodem wypowiadanych przez niego uwielbień, składają się na rzeczywistość Bożego królestwa[17], opiewanego w ostatnim wersecie Psalmu 146: „PAN króluje na wieki, twój Bóg Syjonie, z pokolenia na pokolenie. Alleluja!” (w. 10). Autor psalmu, akcentując trwałość Bożego królestwa, przywołuje obraz Boga Władcy, który pochodzi z dziękczynnej pieśni Mojżesza, sławiącej wielkie dzieła Boga, jakich Izrael doświadczył w czasie cudownego przejścia przez morze, a także podczas wędrówki do ziemi obiecanej (Wj 15,18). Radosne wołanie: „PAN króluje na wieki” (Wj 15,18) wskazuje na Boga, którego psalmista pragnie wielbić. Autor psalmu w zakończeniu dobitnie stwierdza, że niczym nieograniczona potęga Boga władającego z Syjonu rozciąga się „na wszystkie pokolenia” w czasie i przestrzeni. Można zatem powiedzieć, że psalmista w tym krótkim hymnie w taki sposób ukazał Izraelowi wielkość Boga i Jego wszechmoc, by nie ufał doczesnym potęgom, ale całkowicie zdał się na Boga przymierza[18]. Psalm 146 opowiada o szczęśliwej osobie, która znalazła pomoc i zbawienie w Bogu, stąd też rodzi się w niej pragnienie, by wielbić Go całe życie. Wierność Boga, która przejawia się w Jego zbawczych dziełach niesie sprawiedliwość wszystkim uciskanym i biednym. Tylko ten może uwielbiać Boga, kto Mu zaufał i na Nim buduje swoje życie. To wszystko sprawia, że orędzie Psalmu 146 pozostaje wyjątkowo aktualnym przesłaniem dla każdego wierzącego.

« 8 9 10 11 12 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl