Nowy numer 17/2024 Archiwum

Odnajdując Jezusa Chrystusa w psalmach

Uwielbiać wierność Boga, która wypełnia się ostatecznie w Jezusie Chrystusie - Psalm 146.

Trzeba przyznać, że przedstawiony w Psalmie 146 opis zbawczej aktywności Boga bardzo przypomina działalność Jezusa Chrystusa. Czy to jest właściwa intuicja?

Psalm 146 zapowiada rzeczywistość przyszłego królestwa Bożego, głoszonego w Nowym Testamencie[19]. Ewangeliczne światło pozwala pełniej odczytać orędzie Psalmu 146. Całe ziemskie życie Jezusa było wyrazem uwielbienia i ufności do Ojca niebieskiego. Tak więc można powiedzieć, że w osobie Syna Bożego wypełnia się ostatecznie to wszystko, co Psalm 146 mówi o Bogu[20]. Królestwo głoszone przez Jezusa wyraża się w wielkich dziełach, których świadectwem jest odpowiedź, jakiej Jezus udzielił uczniom Jana Chrzciciela. Na postawione przez nich pytanie: „Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też mamy czekać na kogoś innego?” (Mt 11,3) Chrystus odpowiedział: „Idźcie i opowiedzcie Janowi o tym, co słyszycie i co widzicie. Niewidomi odzyskują wzrok, chromi chodzą, trędowaci stają się czyści, głusi słyszą. Umarli zmartwychwstają, a ubogim jest głoszona dobra nowina. Szczęśliwy jest ten, kto we Mnie nie wątpi” (Mt 11,4-6). Chociaż przywołany tekst zawiera słowa pochodzące z Księgi Izajasza (Iz 26,19; 29,18n; 35,5n; 61,1), to jednak zawierają one zapowiedzi zbawczych dzieł Boga, o których wspomina także autor Psalmu 146[21]. Przecież centralna część tego hymnu opowiada dokładnie o czynach miłosierdzia „pełnionych przez wiernego Boga wobec ubogich i cierpiących (ww. 7-9), które mogą stanowić streszczenie działalności Jezusa Chrystusa opisanej w ewangeliach” (Biblia Paulińska).

« 8 9 10 11 12 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl