Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wydarzenia dziecięctwa

Dziś chcemy spojrzeć na samo narodzenie Pana oraz na wydarzenia z Jego dzieciństwa.

Nasze ostatnie spotkanie nakreśliło nam tajemnicę narodzenia Jezusa. Określiliśmy czas i miejsce narodzenia. Dziś chcemy spojrzeć na samo narodzenie Pana oraz na wydarzenia z Jego dzieciństwa. Zatem, jak wyglądało samo narodzenie? W tradycji chrześcijańskiej (być może w znacznej mierze pochodzi to z pobożności ludowej – kolędowej) mocno zakorzeniony jest obraz stajenki ubogiej, złych mieszkańców Betlejem. Często na filmach można zobaczyć spieszących do Betlejem Józefa i Maryję, którzy w ostatniej chwili szukają nerwowo miejsca, gdzie Maryja mogłaby porodzić wyczekiwanego Syna. Czy tak naprawdę wyglądało narodzenie Jezusa w Betlejem?

Aby zobaczyć prawdziwe Boże Narodzenie, trzeba nam otworzyć przekazy Ewangelii wg św. Łukasza i św. Mateusza. Trzeba spokojnie raz i drugi przeczytać i słuchać tego co do nas poszczególni Ewangeliści chcą powiedzieć. Św. Łukasz zapisze „W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie” (Łk 2,1-7). Ewangelista wyraźnie zatem określa ramy historyczne wydarzenia, wskazuje, iż Józef pochodził z domu i rodu Dawida, a zatem aby wypełnić nakaz cesarski musiał udać się do Judei. W Judei bowiem znajdowało się jego dziedzictwo – Betlejem. Udał się tam, aby dać się zapisać z poślubioną sobie małżonką – Maryją, która była brzemienna.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl