Nowy numer 18/2024 Archiwum

Christus finis noster

Chrystus wypełnieniem życia chrześcijanina według św. Augustyna.

Chrystus nadzieją i przyczyną naszego zmartwychwstania

Pełnia odkupienia dokonanego przez Chrystusa nie ogranicza się do dojścia duszy do uszczęśliwiającego oglądania Słowa w wieczności. Św. Augustyn, podsumowując w Enchiridionie o wierze, nadziei i miłości całe pośredniczące dzieło wcielonego Syna Bożego, zdecydowanie podkreśla, że cel wcielenia musiał objąć także doprowadzenie człowieka do zmartwychwstania ciała[30]. Ta prawda wiary posiadała wielkie znaczenie w starożytności chrześcijańskiej i zasługiwałaby również dzisiaj na mocniejsze przypomnienie i bardziej zdecydowane głoszenie, ponieważ jest ona prawie zapomniana, a stanowi wielką obietnicę daną wierzącym oraz jest zdolna ożywiać nadzieję chrześcijańską, a tym samym pobudzać do głębszego życia chrześcijańskiego. Prawda ta posiada wielką zdolność wzbudzania pragnienia bliskości Boga.

Chrystusowi zawdzięczamy zatem nie tylko życie wieczne duszy, którym obdarza nas przez to, że wysłużył nam łaskę, ale także zmartwychwstanie ciała. Także to było celem, który łączy się przyjęciem przez Niego, Syna Bożego, naszej śmiertelności[31]. Chrystus potwierdził to w najwyższym stopniu swoim zmartwychwstaniem.

Św. Augustyn z całą pewnością należy do tych, którzy myśleli o możliwości zmartwychwstania człowieka, abstrahując od dzieła dokonanego przez Chrystusa, jakby stanowiło wymóg naturalny, niezależny od łaski[32]. Stwierdza on jednak zdecydowanie, że faktyczne zmartwychwstanie człowieka jest owocem Chrystusowego pośredniczenia: „Całe nauczanie i udzielanie się przez Chrystusa na tym polega, i tylko na tym, aby zmartwychwstały dusze, a także aby zmartwychwstały ciała. Oboje umarli: ciało z powodu słabości, dusza z powodu niegodziwości. Oboje umarli i było konieczne, aby oboje zmartwychwstali. Na mocy czego zmartwychwstaje dusza, jeśli nie na mocy Boga Chrystusa? Na mocy czego zmartwychwstaje ciało, jeśli nie na mocy Człowieka Chrystusa?”[33].

« 6 7 8 9 10 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl