Nowy numer 2/2021 Archiwum

Stwórcze działanie Ducha Bożego

Obecność i działanie Ducha Świętego w Starym Testamencie.

Zaproponowana tematyka obecnego cyklu biblijnych wykładów, a więc: „Obecność i działanie Ducha Świętego w Starym Testamencie”, sugeruje, że w starotestamentowych tekstach można znaleźć naukę odnoszącą się do Ducha Świętego. Czy to oznacza, że znajomość Starego Testamentu rzeczywiście pozwala pełniej poznać tajemnicę Trzeciej Osoby Trójcy Przenajświętszej, którą jest Duch Święty?

Chociaż tajemnica Trójcy Przenajświętszej nie została wyraźnie objawiona w Starym Testamencie, to jednak natchnione pisma tej części Biblii pozwalają dostrzec pewien rozwój myśli o Duchu Bożym, którego obecność oraz wszystkie aspekty działania są nierozerwalnie związane z przeżywaniem jedynego Boga, działającego w historii zbawienia. Dlatego też trzeba powiedzieć, że to właśnie obecność i działanie Boga w dziejach świata jest podstawowym doświadczeniem, które stanowi początek starotestamentowej refleksji, umożliwiającej pełniejsze poznanie tajemnicy Ducha Świętego. Tak więc proces objawiania się Ducha Świętego w historii zbawienia, dokonujący się w różny sposób, etapowo i stopniowo, zaczyna się w Starym Testamencie, który przygotowuje do przyjęcia, bogatszej w teologiczną treść, prawdy o Duchu Świętym, jaka została objawiona i wyraźnie sformułowana w Nowym Testamencie.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Do jakiej księgi Starego Testamentu nawiązuje autor Pierwszego Listu św. Piotra?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl

lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor