GN 28/2018 Archiwum

Stwórcze działanie Ducha Bożego

Obecność i działanie Ducha Świętego w Starym Testamencie.

Zaproponowana tematyka obecnego cyklu biblijnych wykładów, a więc: „Obecność i działanie Ducha Świętego w Starym Testamencie”, sugeruje, że w starotestamentowych tekstach można znaleźć naukę odnoszącą się do Ducha Świętego. Czy to oznacza, że znajomość Starego Testamentu rzeczywiście pozwala pełniej poznać tajemnicę Trzeciej Osoby Trójcy Przenajświętszej, którą jest Duch Święty?

Chociaż tajemnica Trójcy Przenajświętszej nie została wyraźnie objawiona w Starym Testamencie, to jednak natchnione pisma tej części Biblii pozwalają dostrzec pewien rozwój myśli o Duchu Bożym, którego obecność oraz wszystkie aspekty działania są nierozerwalnie związane z przeżywaniem jedynego Boga, działającego w historii zbawienia. Dlatego też trzeba powiedzieć, że to właśnie obecność i działanie Boga w dziejach świata jest podstawowym doświadczeniem, które stanowi początek starotestamentowej refleksji, umożliwiającej pełniejsze poznanie tajemnicy Ducha Świętego. Tak więc proces objawiania się Ducha Świętego w historii zbawienia, dokonujący się w różny sposób, etapowo i stopniowo, zaczyna się w Starym Testamencie, który przygotowuje do przyjęcia, bogatszej w teologiczną treść, prawdy o Duchu Świętym, jaka została objawiona i wyraźnie sformułowana w Nowym Testamencie.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kościół to wspólnota ludzi powołanych przez Chrystusa. Z czym zawsze łączyło się i wciąż łączy się powołanie?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl
lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor