Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wyleję Ducha mego na wszelkie ciało

Duch Święty w życiu i nauczaniu starotestamentowych proroków.

Zatem „wylanie Ducha Bożego” zostało połączone z „Dniem Pańskim”. Co oznacza to tajemnicze wyrażenie?

Określenie „Dzień Pański” albo „Dzień Jahwe” zaczęło być stosowane w VIII w. przed Chr. Jest ono charakterystyczne dla proroków, którzy tym terminem opisywali przyszłe pełne mocy wystąpienie Boga – Zbawcy, który przybywa na ziemię wśród budzącej grozę scenerii, by wyzwolić swój lud od różnych nieszczęść i ucisków oraz zapoczątkować erę błogosławieństwa i pokoju. Będzie to dzień sądu nad zewnętrznymi wrogami Izraela (por. Ab 15; Jl 4,9-14; Za 12,1-9) oraz rozrachunku i wymierzenia sprawiedliwości grzesznikom łamiącym Przymierze (por. Iz 2,5-17; Ez 7,2-11; Am 8,2-10; So 1,1-7), zaś dla postępujących według przepisów Prawa i wiernie spełniających wolę Jahwe – czas nagrody.

„Dzień Pański” jest pokłosiem wyobrażenia Jahwe jako „Pana Zastępów” – Wojownika walczącego po stronie Izraela, który podczas decydującej bitwy – czyli w dniu ostatecznej rozprawy z wrogami – zawsze okazywał swoją potężną moc (por. Wj 15; Lb 10,35; Sdz 5). Od najdawniejszych czasów owa decydująca ingerencja miała charakter teofanii, czyli widzialnego objawienia potęgi Boga. Jahwe ukazany jest jako Pan historii, lecz nie tylko tej minionej, ale również tej przyszłej. Dlatego też teksty prorockie ukazują „Dzień Pański” jako czas, w którym Jahwe ostatecznie pokona swoich nieprzyjaciół, którzy są jednocześnie wrogami Izraela. Występujące u proroków wzmianki o niezwykłych znakach towarzyszących teofanii, takich jak np. ciemności (Iz 13,10; Ez 30,18; Jl 2,2; So 1,15), susza (Ez 30,12; Jl 1,20) czy głód (Jl 1,10), wprowadzają klimat apokaliptyczny (por. Jl 4,15; Am 8,9; Iz 13,10; 24,23; So 1,14-17). Jednakże choć „Dzień Pański” należy do kategorii przyszłości, to nie można wykluczyć, że jego realizacja już się dokonuje. Kary, jakie spadają na winnych nieprawości, są jednocześnie zapowiedzią i antycypacją ostatecznego sądu Jahwe nad światem, który w całej pełni dokona się w „Dzień Pański”. Dlatego też niejednokrotnie u proroków dwie płaszczyzny – historyczna i ostateczna – zlewają się w jeden obraz.

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl