Nowy numer 18/2024 Archiwum

Duch Święty w Psalmach

Duch Boży, dzięki któremu stworzenie istnieje i żyje - Psalm 104.

A czy w tej części Psalmu 104 autor precyzuje, w jaki sposób Bóg zachowuje w istnieniu wszystkie żyjące stworzenia?

Psalmista naucza, że szczytem stwórczego dzieła jest ofiarowany stworzeniom przez Boga „życiodajny pierwiastek”, którym jest „duch” (hebr. a) oraz Boże „oblicze”, będące znakiem łaskawości i przychylności Stwórcy. Fundamentalnym terminem w tej części psalmu jest hebrajski rzeczownik - a - oznaczający „ducha”, którego Bóg udziela całemu stworzeniu, dzięki czemu istnieje ono i żyje. Aby wyakcentować tę prawdę psalmista mówi o tym, co się dzieje, kiedy istota żywa traci życiodajny pierwiastek, którym jest pochodzący od samego Boga „duch”: „Lecz gdy odwracasz swe oblicze, ogarnia je trwoga; gdy zabierasz im ducha, giną i w proch się obracają” (w. 29). W przywołanym wersecie odwrócona „twarz” Boga, symbolizująca samą Bożą obecność, jest znakiem, że życie istoty żywej dobiegło kresu, a zabranie przez Boga swego „ducha” oznacza, że stworzenie obraca się w proch. Bóg jednak, jak przekonuje psalmista, poprzez stwórczą potęgę swego „ducha” (hebr. a) stwarza nowe istoty żyjące: „Posyłasz swego ducha, a są stworzone. I odnawiasz oblicze ziemi” (w. 30). Przytoczone słowa wskazują na nieustanną stwórczą aktywność Boga (hebr. bārāʼ), który posyła swego „ducha”, by w ten sposób powstawały nowe żyjące istoty. W tej części psalmu autor naucza, że od stwórczego działania Boga zależy zarówno śmierć, jak i życie, które są procesami naturalnymi. Psalmista akcentuje, że całe stworzenie jest absolutnie zależne od Boga, bez którego nie ma życia. Wszystkie żywe istoty zawdzięczają swoje istnienie stwórczemu aktowi Boga, który nieustannie i skutecznie odnawia swoje stwórcze dzieło, stąd też ostatnie słowo zawsze należy do życia. W ukazanym przez psalmistę stwórczym działaniu „ducha” Bożego (w. 30) chrześcijańska tradycja widziała zapowiedź nowego świata i nowego człowieka, który dzięki zmartwychwstaniu może zostać wprowadzony do pełni życia Bożego. W doskonałym królestwie Boga, którego pochwałę głosi Psalm 104, „duch” Boży będzie duszą życia wierzących.

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl