Nowy numer 13/2024 Archiwum

Duch Święty w psalmach

Wszechobecne tchnienie Ducha Bożego - Psalm 139.

Wszechwiedza Boga, która budzi w wierzącym poczucie bezpieczeństwa stanowi jeden z zasadniczych tematów pierwszej części Psalmu 139. A w jaki sposób psalmista mówi o drugim przymiocie, jakim jest Boża wszechobecność?

Fragment dotyczący wszechobecności Boga otwiera pytanie retoryczne: „Dokąd odejdę od ducha Twojego i gdzie ucieknę przed Twoim obliczem?” (w. 7). Przytoczone słowa wyrażają przekonanie psalmisty, że nieskończona obecność Boga, która obejmuje wszystko, co istnieje, tak naprawdę czyni niemożliwym odejście od Stwórcy. W przywołanym wersecie autor psalmu mówi o „duchu” (hebr. rûaḥ) Bożym, którego działanie wyraża przenikającą wszystko obecność samego Boga. Termin „duch” (hebr. rûaḥ) Boga, tworząc paralelę z wyrażeniem „oblicze” (hebr. pānîm) Boga, służy określeniu w analizowanym wersecie przymiotu samego Boga, jakim jest Boża wszechobecność. „Duch” Boży jako niematerialna i nieuchwytna istota doskonale reprezentuje nieznającą żadnych ograniczeń Bożą obecność. Retoryczny charakter pytania postawionego przez psalmistę wyraźnie świadczy o jego przekonaniu, że nie jest możliwe, nawet na jeden moment, wyrwanie się człowieka spod życiodajnego oraz wszechobecnego tchnienia tego „ducha” Bożego (Ps 104,29-30).

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl