Nowy numer 25/2018 Archiwum

Początek działalności Jezusa i powołanie uczniów

Czas publicznej działalności Jezusa poprzedzony jest działalnością Jana Chrzciciela.

Udzielający jednak obmycia Jezusowi Jan Chrzciciel – Jan, który wskazuje na Jezusa i mówi: „oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata” (J 1,29)” – sam wydaje się jednak mieć wątpliwości. Będąc bowiem w więzieniu pyta poprzez swoich uczniów Jezusa: „Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?” (Mt 11,3). Czy zatem Jan Chrzciciel wątpił, że Jezus jest oczekiwanym Mesjaszem?

Działalność i nauczanie Jezus budziło wielkie poruszenie. Wieści na ten temat dotarły do Jana Chrzciciela, który został uwięziony przez Heroda. Jan, licząc się ze śmiercią w więzieniu, wydaje się, iż szukał potwierdzenia, że rzeczywiście Jezus jest prawdziwym Mesjaszem. Za pośrednictwem swoich uczniów zadał więc pytanie, które nurtowało i jego samego, i jego uczniów, ale i wielu pobożnych Żydów tamtych czasów: „Czy Ty jesteś tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?” (Mt 11,3). Można powiedzieć, że Jan zadał pytanie nie tylko we własnym imieniu, ale wystąpił też jako przedstawiciel uczniów i całego narodu.

Według bowiem apokaliptyki żydowskiej, Mesjasz miał być sprawiedliwym, ale i surowym sędzią eschatologicznym. Zapowiadany przez Jana Mesjasz miał przeprowadzić sąd nad światem. Miał oddzielić dobrych od złych, a tych ostatnich wyniszczyć w „ogniu nieugaszonym” (Łk 3,16-17).

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kościół to wspólnota ludzi powołanych przez Chrystusa. Z czym zawsze łączyło się i wciąż łączy się powołanie?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl
lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor