Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Początek działalności Jezusa i powołanie uczniów

Czas publicznej działalności Jezusa poprzedzony jest działalnością Jana Chrzciciela.

To wystąpienie Jezusa w Nazarecie jest wstępem do całej publicznej działalności Jezusa. Jest to wystąpienie programowe.

Jezus, podobnie jak to czynili wędrowni nauczyciele żydowscy, występował w synagogach, wokół których koncentrowało się życie religijne szczególnie tych izraelitów, którzy żyli w oddali od Jerozolimy i tamtejszej świątyni. Synagogi były przeznaczone na modlitwę i do nauczania. Znajdowały się w każdym miasteczku i w każdej wiosce.

O pobycie Jezusa w Nazarecie wspominają wszystkie ewangelie synoptyczne. Ewangeliści piszą również o zdziwieniu, czy wręcz o zgorszeniu rodaków Jezusa wywołanym Jego nauką oraz o lekceważeniu, z jakim spotykał się On w swojej ojczyźnie. Najprawdopodobniej Łukasz przejął z tradycji wspomnienie o wystąpieniu Jezusa w nazaretańskiej synagodze i zredagował je zgodnie ze swoim stylem, nadając mu własną kompozycję literacką i teologiczną[8].

W Nazarecie – w mieście, w którym Jezus się wychował – w inauguracyjnym przemówieniu w synagodze Chrystus wyjaśnił cel swojej misji w świecie. Wystąpienie to miało miejsce w szabat, gdy Jezus zgodnie ze świętym zwyczajem – jak przystało na pobożnego Żyda – przybył do synagogi. Przybywszy wziął zwój i, działając pod wpływem Ducha Świętego (Łk 4,14), przeczytał tekst z Księgi Izajasza (Iz 61,1-2a; 58,6). Nie wiadomo, czy przeczytany przez Jezusa tekst przypadał na ten właśnie szabat czy też wybrał go z innych powodów. Nie wiadomo bowiem, czy w I wieku w czasie czytań synagogalnych był już ustalony zestaw tekstów biblijnych. Znamiennym jest, że w wybranym fragmencie tekstu Izajaszowego Jezus opuścił wzmiankę o odpłacie Boga. Skoncentrował się zaś na ludziach ubogich, więźniach, niewidomych i uciśnionych.

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl