Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Przypowieści o królestwie Bożym

Nauczanie Jezusa można określić jako wezwanie do nawrócenia, jako wezwanie do wiary w Dobrą Nowinę - Dobrą Nowinę o królestwie Bożym.

Znając tło historyczno-kulturowe przejdźmy teraz do Nowego Testamentu. Zatem jak idea królestwa Bożego kształtowała się w przekazie Jezusa.

Warto pamiętać, iż u początku nauczania Jezusa stoi Jan Chrzciciel. Co więcej, można powiedzieć, iż nauczanie Jezusa w swoich początkach pozostawało w pewnym związku z działalnością syna Zachariasza. W przekonaniu Jana, Izrael był tak bardzo pogrążony w grzechach, iż powoływanie się na wcześniejsze zbawcze obietnice dla Abrahama, było niezasadne i zwodnicze. Stąd też wielka surowość w nauczaniu „nowego Eliasza” i jego przestroga: „Plemię żmijowe [... ] nie sądźcie, że możecie mówić: Abrahama mamy za ojca!” (Mt 3). Jedyne, co Izrael może uczynić, wskazywał Jan, to przynieść „owoce nawrócenia” (Mt 3,8). Zasadniczo przesłanie Jana miało charakter groźby: „Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona” (Mt 3,10).

Nauczanie Jezusa, choć oczywiście nie negowało przesłania janowego, jednak znacząco różniło się od wołania Jana. Podobnie jak Jan co prawda uczył: „Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy razem zginiecie!” (Łk 13,3.5), jednak inaczej widział samo nawrócenie.

Jezus nie podkreślał Bożego sądu, natomiast wszystkim, szczególnie odrzuconym, słabym i grzesznym spośród Izraela, pokazywał możliwe zbawienie, zapowiadał, że królestwo Boże jest otwarte dla wszystkich. Dla każdego kto będzie miał wolę do niego wejść (Mt 5,3-11). Fundamentem królestwa Bożego głoszonego przez Jezusa jest miłość. Miłość, która jest rzeczywistością najważniejszą. Kiedy dla Jana najważniejszą była sprawiedliwość, to dla Jezusa – nie negując sprawiedliwości, niewątpliwie miłość.

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl