Nowy numer 17/2024 Archiwum

Przypowieści o królestwie Bożym

Nauczanie Jezusa można określić jako wezwanie do nawrócenia, jako wezwanie do wiary w Dobrą Nowinę - Dobrą Nowinę o królestwie Bożym.

Jak zatem można określić królestwo Boże? Czy rzeczywiście królestwo Boże to tylko miłość? Czym ono było i jest dla Jezusa?

Czym dla Jezusa było, czym dla Jezusa jest królestwo Boże? Jest ono niewątpliwie miłością, miłosierdziem i dobrocią Boga, które Jezus ofiarował wszystkim i którego jest uosobieniem. Jezus nie stawiał Izraelowi warunków, których wypełnienie pozwoliłoby uniknąć sądu. Wymagał tylko uznania grzechów, ofiarując za darmo grzesznemu Izraelowi i wszystkim ludziom królestwo. Królestwo to jest ofiarowane wszystkim darmo – z miłości.

W duchu tradycji starotestamentalnej Jezus głosił królestwo Boże najpierw Izraelowi. Wysyłając uczniów, nakazywał udać się do „zagubionych owiec z domu Izraela” (Mt 10,5-16). Takie posłanie nie oznaczało jednak, że poganie nie mieli dostępu do zbawienia. Również bowiem starotestamentalna tradycja mówiła o pielgrzymce narodów na Syjon (Iz 2,2-5; Mi 4,1-4). Wszystkie narody były wezwane, by wejść do królestwa Bożego. Jezus ofiarował wszystkim przebaczenie, miłosierdzie, miłość Ojca. Jezus ofiarował wszystkim królestwo Boże.

W centrum głoszenia Jezusa znajdowało się wołanie: „Bliskie jest królestwo Boże” (Mk 1,15). Wołanie to wydawać by się mogło, iż rzeczywistością przyszłą. Pamiętać jednak trzeba, iż św. Marek pisząc – bliskie jest, używa czasu perfectum. A zatem królestwo Boże jest to rzeczywistość, która przybliża się – ale równocześnie która już jest. Obietnica zatem, którą Jezus wypowiedział w tym wołaniu, ale i w błogosławieństwach w Kazaniu na Górze, nie jest wyłącznie pocieszeniem na przyszłość. Słuchacze już teraz są szczęśliwi. Wołanie „Przybliżyło się królestwo Boże” oznacza, że Bóg udzielił człowiekowi przyszłego daru, który to dar jednak już wśród nas jest.

Apostołowie są posłani, by głosić królestwo Boże (Łk 9,2). Jezus także obiecuje, że „niektórzy co tu stoją nie zaznają śmierć, aż ujrzą królestwo Boże” (Łk 9,27). Zapewnia słuchających Go: „przybliżyło się do was królestwo Boże” (Łk 10,9); „bliskie jest królestwo Boże” (Łk 10,11) a wreszcie ogłasza: „przyszło już do was królestwo Boże” (Łk 11,20). Ogłasza: „królestwo Boże pośród was jest” (Łk 17,21). Królestwo Boże, o którym Apostoł Paweł napisze: „królestwo Boże to nie sprawa tego, co się je i pije, ale to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym” (Rz 14,17).

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl