Nowy numer 45/2018 Archiwum

Apostoł Paweł o Kościele

Wpływ na Pawłową myśl o Kościele miała kultura hellenistyczna. W starożytnej literaturze greckiej często można spotkać obraz ciała, który jest stosowany do społeczeństwa, państwa, czy też do całej ludzkości.

A zatem czy można powiedzieć, iż głównym źródłem nauki Apostoła Pawła o Kościele był Jezus Chrystus?

Niewątpliwie głównym źródłem nauki Apostoła Narodów o Kościele był Chrystus i Jego objawienia, których Paweł doświadczył w samotności – na pustyni, w pełnym zjednoczeniu ze Zbawicielem. Potwierdzają to pisma Apostoła. W jednym z pierwszych, w Liście do Galatów, Paweł pisze: „Oznajmiam wam, bracia, że ewangelia, którą głoszę, nie jest pochodzenia ludzkiego. Nie otrzymałem jej bowiem ani też nie nauczyłem się od człowieka, ale przez objawienie Jezusa Chrystusa” (Ga 1,11-12). Podobne informacje znajdujemy także w Drugim Liście do Koryntian: „Jeżeli trzeba się chlubić – choć co prawda nie wypada – przejdę do widzeń i objawień Pańskich. Znam człowieka w Chrystusie, który przed czternastu laty – czy w ciele – nie wiem, czy poza ciałem - też nie wiem, Bóg to wie – został porwany aż do trzeciego nieba. I wiem, że ten człowiek – czy w ciele, nie wiem, czy poza ciałem, też nie wiem, Bóg to wie - został porwany do raju i słyszał tajemne słowa, których się nie godzi człowiekowi powtarzać. Z tego więc będę się chlubił, a z siebie samego nie będę się chlubił, chyba że z moich słabości” (2 Kor 12,1-5).

Pawła wybrał sam Jezus. I to On był dla Apostoła źródłem wszelkiego działania i głoszenia. Stąd też Wspominając początki swojej działalności misyjnej Paweł przekaże: „Gdy jednak spodobało się Temu, który wybrał mnie jeszcze w łonie matki mojej i powołał łaską swoją, aby objawić Syna swego we mnie, bym Ewangelię o Nim głosił poganom, natychmiast, nie radząc się ciała i krwi ani nie udając się do Jerozolimy, do tych, którzy apostołami stali się pierwej niż ja, skierowałem się do Arabii, a później znowu wróciłem do Damaszku” (Ga 1,15-17). Objawienia te, jak również i czas medytacji, sprawiły, iż dla Pawła Kościół to przede wszystkim więź z Chrystusem. W takim patrzeniu na wspólnotę wierzących utwierdziły Pawła również spotkania z gminą jerozolimską, później zaś jego pobyt we wspólnocie antiocheńskiej.

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Która Ewangelia i w którym miejscu przekazuje formułę chrztu świętego?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl
lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor