Nowy numer 42/2019 Archiwum

Jeden do jednego przejdź do galerii

Powiatowe i miejskie obchody 100-lecia niepodległości odbyły się w Limanowej. Była Msza św., odsłonięto pomnik Piłsudskiego, a wieczorem słuchano patriotycznego koncertu.

W południe 28 października rozpoczęły się w Limanowej uroczyste obchody 100. rocznicy poświęcenia bazyliki Matki Boskiej Bolesnej oraz 100-lecia niepodległości.

Mszy św. w limanowskiej stulatce przewodniczył bp Andrzej Jeż. W Eucharystii uczestniczyli m.in. księża prałaci i kanonicy Kapituły Kolegiackiej w Limanowej, przedstawiciele rządu, parlamentu, samorządów miasta, gminy i powiatu Limanowa oraz konsul generalny Węgier z Krakowa.

Więcej o uroczystości w limanowskiej bazylice przeczytacie TUTAJ.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na tak zwany Mały Rynek, gdzie został odsłonięty pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, siedzącego na słynnej Kasztance. Pod pomnikiem umieszczono napis - cytat ze wspomnień wojennych marszałka: „Tu czułem się jak ojczyźnie...”.

Pomnik odsłonili włodarze miasta, gminy, powiatu, parlamentarzyści, konsul generalny Węgier oraz bp Andrzej Jeż.

- Postać Marszałka została wykonana w skali 1:1. To symboliczna wielkość - wielkość człowieka, każdego z nas, wezwanie do miłości i służby ojczyźnie - podkreślił bp Jeż.

Konsul Węgier zwróciła uwagę, że Węgrzy uważali za katastrofę dziejową zniknięcie Polski z mapy świata i rozkradzenie jej ziem przez zaborców. Z tym większą radością witali wieść o powrocie Polski do rodziny wolnych narodów i państw. Słynna pieśń „Boże, coś Polskę” już w XIX wieku została przetłumaczona na język węgierski i była śpiewana w naszych kościołach. Modliliśmy się, aby Bóg wrócił wam wolność - mówiła konsul.

Podczas uroczystości przy pomniku odczytano okolicznościowe listy prezydenta Andrzeja Dudy, który objął honorowy patronat nad limanowskim świętowaniem, oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Prezes Kaczyński przypomniał, że Limanowa była droga sercu marszałka Piłsudskiego, który tutaj podczas operacji limanowskiej w 1918 roku wykuwał kształt przyszłych legionów. W niedalekiej Stróży w 1913 roku funkcjonowała szkółka oficerska, która przygotowywała kadry wojskowe i administracyjne przyszłej wolnej Polski.

Więcej na ten temat:

Tu czułem się w Ojczyźnie

Tu ćwiczyła się niepodległość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL