Nowy numer 08/2020 Archiwum

Błogosławieni diecezjanie

13 czerwca 1999 roku był wyjątkowym dniem dla diecezji tarnowskiej. Aż cztery osoby z niej pochodzące zostały ogłoszone błogosławionymi w gronie 108 męczenników II wojny światowej.

Jan Paweł II beatyfikował s. Katarzynę Celestynę Faron ze zgromadzenia sióstr służebniczek Starowiejskich. Urodziła się w Zabrzeży, chrzest przyjęła w kościele parafialnym w Łącku, przez lata młodości aż do wstąpienia do zgromadzenia mieszkała w Kamienicy. Zmarła w Auschwitz w 1944 roku.

Bł. s. Celestyna Faron.   Bł. s. Celestyna Faron.
Archiwum TGN

O bł. s. Celestynie Faron i Nabrzeży przeczytacie w Celestyna patrzy z nieba.

W gronie 108 męczenników II wojny światowej znalazła się s. Stanisława Julia Rodzińska ze zgromadzenia sióstr dominikanek. Urodziła się w Nawojowej, gdzie mieszkała aż do wstąpienia do zgromadzenia zakonnego. Zmarła w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthoff w 1945 roku.

Bł. s. Julia Rodzińska.   Bł. s. Julia Rodzińska.
Archiwum TGN

Więcej o bł. s. Julii Rodzińskiej w Matka sierot.

Franciszkanin, bł. o. Krystyn Gądek urodził się w Słonej k. Zakliczyna. Został ochrzczony w kościele pw. Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie. W tym mieście spędził pierwsze lata swojej edukacji. Zmarł w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau w 1942 roku.

Bł. o. Krystyn Gądek.   Bł. o. Krystyn Gądek.
Archiwum TGN

Więcej o bł. o. Krystynie Gądku w Do zobaczenia w niebie.

Czwartym błogosławionym wywodzącym się z diecezji tarnowskiej jest ks. inf. Roman Sitko. Urodził się w Czarnej Sędziszowskiej, był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Zginął zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Bł. ks. Roman Sitko.   Bł. ks. Roman Sitko.
Archiwum TGN

Więcej o bł. ks. Sitce w Rektor ducha.    

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

  • anioł 4
    13.06.2019 12:53
    Bardzo piękne postacie, które zasłużyły na szczególne wyróżnienie przez Kościół. A ja chciałbym przypomnieć jeszcze jedną naszą rodaczkę , a mianowicie Stefanię Łącką. Aresztowana przez Niemców, uwięziona najpierw w tarnowskim więzieniu, gdzie wykazywała wielką wiar i ufność , pomagając wspołwięźniarkom . Modliła się z nimi oddawała im jedzenie , żyła Bożym Miłosierdziem. Podobnie było w Oświęcimiu, gdzie pomagała bardzo wielu kobietom, nie patrząc na ich pochodzenie , czy wiarę. Wszystko to robiła z miłości do Chrystusa. Jest wiele świadectw z tego okresu współwięźniarek. Zmarła tuż po wojnie . Wiem, że ks. biskup ordynariusz powołał odpowiednią komisję do badania jej życia i cnót. Chciałbym się dowiedzieć, czy Kościół Tarnowski zatwierdził jakąś modlitwę o rychłą beatyfikację tej szlachetnej, żyjącej na wzór Chrystusa, mężnej i miłosiernej dla innych kobiecie?
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama