Nowy numer 48/2020 Archiwum

Błogosławieni diecezjanie

13 czerwca 1999 roku był wyjątkowym dniem dla diecezji tarnowskiej. Aż cztery osoby z niej pochodzące zostały ogłoszone błogosławionymi w gronie 108 męczenników II wojny światowej.

Jan Paweł II beatyfikował s. Katarzynę Celestynę Faron ze zgromadzenia sióstr służebniczek Starowiejskich. Urodziła się w Zabrzeży, chrzest przyjęła w kościele parafialnym w Łącku, przez lata młodości aż do wstąpienia do zgromadzenia mieszkała w Kamienicy. Zmarła w Auschwitz w 1944 roku.

Bł. s. Celestyna Faron.   Bł. s. Celestyna Faron.
Archiwum TGN

O bł. s. Celestynie Faron i Nabrzeży przeczytacie w Celestyna patrzy z nieba.

W gronie 108 męczenników II wojny światowej znalazła się s. Stanisława Julia Rodzińska ze zgromadzenia sióstr dominikanek. Urodziła się w Nawojowej, gdzie mieszkała aż do wstąpienia do zgromadzenia zakonnego. Zmarła w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthoff w 1945 roku.

Bł. s. Julia Rodzińska.   Bł. s. Julia Rodzińska.
Archiwum TGN

Więcej o bł. s. Julii Rodzińskiej w Matka sierot.

Franciszkanin, bł. o. Krystyn Gądek urodził się w Słonej k. Zakliczyna. Został ochrzczony w kościele pw. Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie. W tym mieście spędził pierwsze lata swojej edukacji. Zmarł w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau w 1942 roku.

Bł. o. Krystyn Gądek.   Bł. o. Krystyn Gądek.
Archiwum TGN

Więcej o bł. o. Krystynie Gądku w Do zobaczenia w niebie.

Czwartym błogosławionym wywodzącym się z diecezji tarnowskiej jest ks. inf. Roman Sitko. Urodził się w Czarnej Sędziszowskiej, był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Zginął zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Bł. ks. Roman Sitko.   Bł. ks. Roman Sitko.
Archiwum TGN

Więcej o bł. ks. Sitce w Rektor ducha.    

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama